Rozhovor s Datu D.Knuttel

2. září 2007 v 10:29 |  Článek
Datu Dieter Knüttel /7.dan MA/

Hlavní trenér D.A.V./

/5.2.2007, 3.návštěva Prahy/
Začal jste s Combat Arnis a přešel na Modern Arnis,je mezi nimi velký rozdíl ?

Zakladatelem Combat Arnis byl Cui Brocka,který byl žákem Ernesto Presase,takže rozdíly nejsou tak velké.
Přesto oproti systému MA je jednoduší a soustřeďuje se především na boj na velkou vzdálenost.Jedním z
hlavních cílů bylo pořádání turnajů a tomu se podřizovala i náplň tréninků.Remy Presas oproti tomu učil mnoho zajímavých technik a metodiku,která více podporovala osobní růst bojovníka.

Organizace,které používají název MA se často liší,jak je to s programem DAV a jaká je jeho filosofie ?

MA se neustále vyvíjí.Je proto přirozené,že Remy Presas "Profesor" jinak vyučoval v např. 70tých letech a jinak v 90tých.Ze začátku vyučoval boj stylem bang bang za účelem rychlé likvidace protivníka.Později,když odešel do USA,se věnoval především metodice,rozvíjení drilů,páčení a odzbrojování.Osobně jsem s ním cvičil hlavně v 80tých letech.Cílem DAV je výuka efektivní sebeobrany a rozvíjení pozitivních vlastností studentů.Malá část programu je věnována i jiným stylům.

Je známo,že spolupracujete s mistry z IMAFP.Existuje tu nějaká spolupráce s žijícími členy rodiny
Presas.

DAV a IMAFP následuje odkaz Remyho P.Někteří členové IMAFP mají sice kontakty na členy rodiny Presas,ale nejedná se o větší spolupráci.Bratři Presas se vydali svou cestou.Ernesto Presas - Kombatan Arnis a Roberto Presas - Hinigaran Arnis de Mano. /potomci Remy jr.,Mary Ann a Demetrio - MA Marppio/

Mistři IMAFP vyučují kromě MA také své systémy a rodinné styly.Cvičil jste např. s Rene Tongson styl Tres Puntas.Čím se liší,na co jsou zaměřeny.S kým momentálně nejvíce spolupracujete ?

Styly mistrů IMAFP se příliš neliší,protože mají stejný základ.Po odjezdu Remyho do USA sice každý rozvíjel své bojové umění,ale jedná se o malé odchylky.Výuka je zaměřena především na techniky Klasického Arnisu.Z Filipín se setkávám s Rodel Dagooc,Rene Tongson a Cristino Vasques.V USA je to Kelly Worden a Tim Hartman.Tento rok přijal mé pozvání na letní kemp také Dan Anderson a Bram Frank.

Byl jste na Filipínách.Můžete popsat jak se liší trénink od Evropy ?

Méně technik,více opakování.Jednoduché principy se učí používat na všechny možné útoky.Nesoustředí se na "co udělat,kdyby".MA můžete nalézt na vesnicích nebo ve městech,kde se cvičí v malých skupinkách.Mistr cvičí přímo se svým žákem.Díky Remymu se dostalo MA také na Univerzity a školy,kde cvičí deseti tisíce studentů a pořádají se sportovní soutěže.Nelze proto jednou větou popsat způsob tréninku na Filipínách.S Remym jsem cvičil osobně tváří v tvář.

Mnoho bojových umění obsahuje i dechová cvičení a práci s energií.Mají tyto techniky
tradici i na Filipínách ?

Jen výjimečně.

Styl rodiny Presas je především umění ostří a otec Jose Presas dokonce učil armádu v umění s jungle bolo/velký nůž,mačeta/.Učil Profesor i tradiční styly a můžete vysvětlit obsah Klasického Arnisu ?

Remy učil především boj s tyčí z důvodů bezpečnosti,ale vždy zdůrazňoval rozdíl mezi technikami s tyčí a řeznými zbraněmi.Klasický Arnis je součástí MA a obsahuje techniky s řeznými zbraněmi jako Banda y banda,Rompida,Figura 8,Palis Palis atd..U tohoto způsobu boje je důležitá použitelnost a jednoduchost.Není třeba mnoha technik a drilů,protože stačí jeden správný sek a je po boji.

V jaké míře se DAV věnuje výuce boje s nožem ? Vím také,že jste natočil výuková videa věnovaná balisongu/motýlý nůž/,kdo vás to učil?

Student se setká s nožem při přípravě na modrý pás a s každou další úrovní přibývá technik.Vyučujeme všechny známé techniky a způsoby boje s nožem.Do programu jsem zahrnul i postupy od Mike Inaye se kterým jsem měl možnost přátelit se a vyměňovat informace.V poslední době učím pokročilé studenty i boj s kerambitem.Balisongu se věnuje mnoho mistrů a já se mu věnoval především u Ernesta Presase a Pepe Yap.

MA obsahuje velké množství odzbrojovacích technik.Existovaly tyto techniky v původním Arnisu
nebo vznikaly především pro boj s tyčí.

Na to je těžké odpovědět,protože Remy studoval velké množství stylů,posbíral mnoho odzbrojovacích technik a některé vyvinul sám.Osobně jsem je metodicky sestavil podle způsobu do očíslovaných sérií.Není důležité si je zapamatovat,ale poctivým cvičením vidět a rozpoznat,jakou máte zvolit.

V MA se bojuje i levou rukou.Je to důsledek toho,že profesor byl levák ? Existovalo zachytávání neozbrojenou rukou i v původním Arnisu nebo Balintawaku ?

Ano,Remy byl levák a díky tomu se levá ruka používá více než v ostatních fma.Výborný příklad je Tapi Tapi.Pravý původ technik levou rukou bohužel neznám.

Můžete říct něco o historii Tapi Tapi a jak rozdílně se cvičí v jiných org. ?

Existuje v mnoha fma /Balintawak,Lameco escrima atd./.Můžete se setkat s různými způsoby výuky Tapi Tapi,které si nejsou moc podobné.Jedná se především o dril,kdy jeden dělá něco jiného než ten druhý /na rozdíl od Hubud/.Remy učil v 80tých letech mnoho malých drilů a od 90tých se Tapi Tapi dostávalo do dnešní podoby.

Stále více lidí poznává,že fma obsahuje i boj beze zbraně.Můžete něco říct o historii
neozbrojeného boje v DAV?

Celý systém je odvozen z boje se zbraněmi.Například principy blokování vychází z boje se dvěma tyčemi,nebo Gunting z boje s nožem.Kromě mnoha lidí jsem se neozbrojený boj učil u R.Presase a M. Inaye.

Obsahuje program DAV i boj na zemi.Vyučoval ho i Presas ?

R.Presas se boji na zemi příliš nevěnoval.Vím jen,že Bambit Dulay učil Dumog.Boj na zemi je v DAV součástí sebeobrany,která je samostatná a má pouze daný systém napadení.K obraně lze využívat techniky Arnisu nebo jiných stylů včetně BJJ.
Na stránkách Dana Andersona je,že Remy Presas studoval kromě jiných stylů i Dumog a Kuntao Silat.
Ano,je to možné,ale tyhle informace nemám.Přece jen Dan trávil s Remym více času.

MA obsahuje i Anyo formy /kata/.Vyučují se i v DAV ?

Ne.

Často vídám vaše výborné provedení protiútoků na nervová centra a různá efektivní páčení. Vyučoval tyto techniky Profesor a kdo z dnešních mistrů se na tyto techniky specializuje? Myslím tím i použití různých předmětů např. propiska,Dulo Dulo,Yawara atd.

R.Presas vyučoval velice efektivní páky a samozřejmě Gunting.Zbraním,jako Dulo Dulo apod.,se věnují všichni mistři MA.Naposledy tuto zbraň předvedl Rodel Dagooc na letním kempu.
Vyučujete ještě jiné zbraně než jsou uvedeny na stránkách DAV ?
Oficiálně ne.Přesto mají studenti MA možnost zkusit si i jiné zbraně na letních kempech nebo speciálních akcích.V posledních letech se mohli setkat s dlouhou tyčí,ratanovým kruhem,sarongem nebo kerambitem.

Program DAV do 1.stupně je známý,můžete nastínit program 1.-5.dan ? Mění se nějak razantně
nebo se klade důraz na jiné způsoby boje ?

Útočení,vstupy do soupeře,řešení nových úkolů a situací /pozn. hnědý pás úkol : útok jab+cross ,libovolná obrana za použití všech naučených technik/.Samozřejmě více technik a sérií.Více se rozvíjí boj s nožem nebo espada y daga.

Proč se liší barvy cvičebních uniforem různých org. ?

Politika,obchod.DAV používá tradiční barvy bojovníků Catipunan,tzn. červené kalhoty a bílé tričko.Od 1.danu lze nosit černé tričko nebo červené pončo a od 6.danu lze mít i černou uniformu.Na Filipínách se používají stejné barvy jen černou lze použít již od 1.danu.V USA je to velmi rozdílné.

Osobně jste se zúčastnil několika fullcontakt Arnis turnajů.Jaký na ně máte názor ?

Proti sparingu nic nemám a jako tréninková metoda je velmi potřebný,ale být navlečen v brnění a tlouct se hlava nehlava není můj cíl.Existuje také způsob turnaje na jeden zásah,jakoby používali řezné zbraně.Pokud by jste někoho zasáhli s mačetou do ruky,tak mu jí useknete a zbytek záleží jen na vašem psychickém stavu. Sebeobrana není sport,protože vyžaduje jiné myšlení a neomezenost technik.

Mají trenéři v DAV nějakou zkušenost s výukou policie a armády nebo se soustředíte na
sebeobranu pro širší veřejnost.

Někteří ano,ale ne oficiálně.Pro ozbrojené složky je vždy nutná specializace a zjednodušení výcviku vzhledem k času a prioritnímu použití střelných zbraní.Chceme hlavně otevřeně představit krásu MA a ne se uzavírat před světem.Samozřejmě velké množství policistů a vojáku navštěvuje naše kluby.

Po úspěšném složení zkoušky na 1.dan a výše dostane každý,kromě diplomu a blahopřání,také
odpovídající počet ran tyčí.Jak to vzniklo a jsou ještě jiné obřady ?

Ano,také jsem dostal,ale přesnou historii neznám.Pokročilý student si lehne a dostane nařezáno před jinými méně pokročilými studenty nebo vlastními žáky,aby si dával pozor na své ego,které by mohlo s černým pásem vzlétnout do oblak.

Zájem o MA projevuje stále více lidí z jiných stylů.Sám jste nedávno učil v Kolíně více než 150 Stoupenců JuJitsu ? Co je nejvíce zajímá a proč se jedná nejčastěji zrovna o lidi z JuJitsu ?

Je celkem přirozené,že lidé,kteří studují velmi dlouho jedno bojové umění,potřebují občas změnu a MA jim nabízí zajímavou variantu.Začíná to tím,že mají zájem především o zbraňové systémy.Ve chvíli,kdy nahlédnou do systému MA najdou tam nové možnosti neozbrojeného boje a tento jiný pohled jim může změnit názor na dosavadní cvičení.V Kolíně byl zájem hlavně o neozbrojený boj.JuJitsu má v Německu velmi dlouhou tradici a je tu velké množství klubů.V Kolíně jsem byl na pozvání jednoho svého žáka,který se JuJitsu věnuje velmi dlouho.

Od kolika let doporučujete začít s MA ?

MA se cvičí již od 5let,ale jsou na to vypracované systémy a ne každý klub se chce dětem věnovat.Vždy záleží především na instruktorovi,který si sám určí hranici a posuzuje případ od případu.Osobně doporučuji začít od 14 let,ale znovu zdůrazňuji,že nikdo by neměl zkoumat rodný list,ale rozhodnout se a dát doporučení podle svého svědomí.MA není nijak fyzicky náročný a neobsahuje žádné vysoké kopy nebo gymnastiku.Důležitá je psychická vyspělost,protože větší část tréninku probíhá v naší hlavě.

Co by jste vzkázal těm co se teprve rozhodují zda začít s MA ?

Rozhodněte se co hledáte a co od bojového umění očekáváte.MA nabízí efektivní sebeobranu a trénink,který by jste si měli užít a mít dobrý pocit.Prioritou MA je vaše zdraví a rozvoj psychických schopností.

V loňském roce jste byl opět cvičit na Filipínách a stal jste se jedním ze zakládajících členů WBMA. Co vás tam zaujalo a co očekáváte od WFMA ?

Když jsem v roce 2003 mluvil na Filipínách s Rodelem Dagoocem,zdůraznil jsem nutnost ukázat světu MA,tak jak se cvičí v místě vzniku a ne jen v USA.Po smrti Remyho Presase šla část jeho žáků svou vlastní cestou,která vede k rozdrobení původní základny.Bylo nutné zarazit pomluvy a nastolit dialog.Protože nový Remy už prostě nebude a existuje mnoho organizací,založilo se bratrstvo,kde nemůže být nikdo prezidentem a jsou si všichni rovni.Každý se dál stará o tu svou organizaci a komunikuje s těmi ostatními.Díky tomu lze cvičit s jinými mistry a získávat spoustu zajímavých informací.

Děkuji za rozhovor a doufám,že při příští návštěvě Prahy budete moci předvést své umění i ostatním studentům MA v České republice.

Já děkuji za příjemné přijetí a přeji ať se MA v ČR daří.
Tomáš Severa
/instruktor MAC/