Sinawali

2. září 2007 v 14:37 | severin@centrum.cz |  Článek
Sinawali vzniklo na základě vlivů z Číny,Malaysie,Barmy a především
tichomořských ostrovů,kde jsou souboje a různé vzory součástí tradičních tanců.Sinawali je výukový systém boje s dvěmi tyčemi.
Tento koncept se dá aplikovat i na boj s 1 tyčí,různými zbraněmi a neozbrojený boj.Sinawali je základ filipínských bojových umění a kdo se mu nevěnuje ten nepochopí systém boje v Kali/Arnis/Escrima.
Nácvik Sinawali má několik významů a já se pokusím některé z nich popsat.Nejčastěji nácvik probíhá ve dvojici kdy oba na sebe útočí dvěmi tyčemi podle určitého vzoru,kde se opakují např. 4 útoky ve 4 úhlech a to se opakuje pořád dokola.Útok tyčí zároveň znamená i blokování.
Cvičení rozvíjí propojení mezi pravou a levou mozkovou hemisférou a tím zvyšuje schopnost koordinovaného pohybu.Existuje mnoho vzorů pro pohyb rukou i nohou a ty stírají rozdíl mezi používáním levé nebo pravé strany těla.Každá část těla tak může provádět nezávislý pohyb a tím zvyšovat bojovou úroveň.Dalším význam jsou reflexy a zcela podvědomé provádění útoků i obrany.Tělo samo provádí sadu technik zatímco bojovník se může soustředit na slabiny útočníka.Nezanedbatelný je také rozvoj rychlosti a posilování končetin.Určením tempa se dá rozvíjet rychlost i vytrvalost.Pokud pravidelně šermujete 1h se dvěma kládama v rukou,výsledky se brzo dostaví.
Sinawali obsahuje velké množství vzorů,které postupně přecházejí ve volný sparing.Pohyb v nich obsažený se snadno aplikuje i na neozbrojený boj.Provádění bloků,guntingu,vstupy do soupeře a sady úderů,seků,loktů atd. vše podléhá principům boje s tyčemi.Změny v rytmu a úhlech útoků dělají systém nevypočitatelným.
Vzory a způsoby
1.1. 1 tyč
1.2. 2 tyče
1.3. Neozbrojený
1.4. Tyč a nůž /mačety,dlouhá tyč nebo jiné zbraně/
2.1. 4 úhly
2.2. Více úhlů
3.1. 4 údery
3.2. 6 úderů
3.3. 12 a více opakujících se úderů
3.4. Navazování různých vzorů
3.5. Intuitivní přecházení mezi vzory
3.5. Volný sparing
4.1. Blokování 1 tyčí atd.
4.2. Blokování 2 tyčemi atd.
4.3. Blokování rukou
5.1. Blokování proti síle
5.2. Blokování se sílou
5.3. Blokování Abanico
5.4. Blokování s točením
5.5. Úhyb
5.6. S odzbrojením
6.1. Útok přímý
6.2. Útok vpichem /dunga,sungkiti/
6.3. Útok Abanico
6.4. Útok s kopem
7.1. Stejný počet útoků horní nebo střední nebo dolní pásmo
7.2. Stejný počet útoků vpravo i vlevo
7.3. Rozdílný počet útoků horní nebo střední nebo dolní pásmo
7.4. Rozdílný počet útoků vpravo nebo vlevo
8.1. Na místě
8.2. Kroky podle vzorů /V,A atd./
8.3. V kleče
8.4. Volná chůze
8.5. otáčení o 360 stupňů
9.1. S jedním soupeřem
9.2. S dvěma a více soupeři
10. A tak dále a tak dále J
V org. DAV je Sinawali součástí zkušebního plánu.Jedná se jen o několik jednoduchých vzorů,které se postupně rozvíjejí.Obrovskou škálu zde zmíněných způsobů může každý studovat samostatně a získávat informace na seminářích.Rozhodně není nutné,aby každý kdo cvičí MA musel zvládnout celý systém