Dieter Knuttel - seminář Dresden

26. února 2008 v 13:34 |  zed
5.-6.4.2008 proběhl v Drážďanech seminář s Datu Dieter Knuttel.Zúčastnilo se kolem 40 lidí,a přestože to bylo v Německu,seminář byl téměř v české režii /Tigerteam 17,Pulahanes 7,JKD Nelahozeves 2/.
Datu začal se Sinawali,kde především kontroloval nápřahy,pohyb a plynulost.Zdůraznil některé chyby a především význam
Sinawali pro nácvik úderů do takových systému jako např. Palis Palis.
Pak následoval Dieterův oblíbený dril Tapi Tapi.Nejdříve začal pěkně z ostra technikou Abanico,ale vzhledem k obtížnosti bylo nutné po nějaké době oddělit začátečníky a pokročilé.
Zatímco první skupina se věnovala Single Sinawali s vstupem do bloků druhá si trochu zamotala hlavu s Trappingem /zachycování a obcházení blokující ruky soupeře/ s následným odzbrojením.Kromě určených technik DK předvedl "go with flow" v praxi,takže během ukázky si s útočníkem vyloženě hrál a intuitivně prováděl různé varianty.
Po tyčích přišel na řadu neozbrojený boj.Jmenovitě kombinace blokování /Modern princip/ a zápasnických technik /Dumog/.Na foto je vidět jak jsme se pěkně pováleli po zemi.Na foto je vidět jak jsme se pěkně pováleli po zemi.
Základ byla jedna kombinace protiútoků na kterou se navazovalo různými druhy škrcení,lámání a strhy.Po 4h cvičení byla vyhlášená přestávka,aby se vše připravilo na zkoušky pod dohledem DK,SB a mojí maličkosti.
Nejpočetnější zkoušky v historii Drážďan zaplnili studenti ze dvou českých klubů a předvedli své umění na 5.,3.,2. a 1.stupeň.S velkým potěšením a úlevou jsem přijímal od DK velmi pozitivní hodnocení studentů Tigerteamu na 5.st.
Šest mých studentů cvičících na 3.st uznale označil DK za výborné a při každé změně technik nešetřil chválou na technické provedení i naprosto neuvěřitelnou dynamiku.Vzhledem k tomu,že se cvičilo téměř do 22h,únava zřejmě nijak nepoznamenala jejich výkony.
Na konci DK vytvořil skupinu 3.-1.st,která na 80m čtverečních musela předvést "chaos training".
Je to vlastně boj bez pravidel,kdy se řežou všichni mezi sebou a bylo to fakt hustý.Všichni členové Tigerteamu úspěšně složili zkoušky a byli upozorněni,že se v Čechách rozhodně nemáme za co stydět.Druhý den se nás sešlo o něco méně a tak DK vyslechnul mou prosbu a zařadil techniky Palis Palis.
Začli jsme jednoduchou kombinací útoků,tak jak je učí např. Roodel Dagooc /náš oblíbený filipínský fighter/.Sled útoků musel být velmi rychlý a tvrdý aby vytvořil dokonalý mlýnek na maso.
Následně se kombinace aplikovala na různé útoky soupeře.Na rozdíl od MA se nezachycovalo,ale svého partnera prostě "umlátíte" ať už na vás útočí tyčí,rukou nebo nohou.
Pro svou jednoduchost a maximální účinnost je tento systém boje náš nejoblíbenější.Musím říct,že během předvádění mi bylo líto všech partnerů DK,který se rozhodně nebál kontaktu,ale na druhou stranu měl vše výborně pod kontrolou.Bylo prospěšné pro všechny zažít na vlastní kůži,že Arnis není jen nějaké drilování,ale také opravdové bojové umění,kde sparing a pár modřin mají své místo.
Otlučené ruce se dočkaly protažení v podobě páčení s tyčí.Po zblokování útoku bylo možné jednou rukou odzbrojit partnera a tou druhou ho mlátit a přejít do páky.Některé páky pak pokračovaly i na zemi.Opět bylo na výběr několik variant a každá stejně bolestivá.
Protože v opravdovém souboji na nás soupeř útočí s maximální brutalitou a nečeká až ho zablokujeme,byl další bod programu věnován metodice nácviku vstupů do diagonálních útoků.
Nejdříve se použilo pásku místo tyče a poté 3tyče najednou,aby vlivem jejich váhy a odstředivé síly zbylo více času na rozvoj načasování úhybů.
Na závěr došlo opět na zámky.Když jsme se jen tak tak naučili uhýbat rychlým diagonálním útokům tak jsme nyní museli vstoupit do soupeře,zablokovat a odzbrojit ho.
Různé způsoby odzbrojení gradovaly lámáním rukou a nasazením velmi polestivého zámku po kterém následovalo strhnutí za hlavu.
Myslím,že jsme načerpali dost informací a máme zase o čem přemýšlet.DK navíc na místě prodával ratanové tyče,Dulo Dulo,repliky Kris,dvd a další věci,takže jsme byli i plně vybaveni.Závěrem lze říct,že seminář i zkoušky se vydařily a nastupuje opět tréninková dřina.
Tomáš Severa