Philipp Wolf - seminář

16. října 2008 v 22:12 |  zed
Philipp Wolf /3.dan MA/ nepatří mezi největší mistry D.A.V. , ale rozhodně si zaslouží náš zájem.Už když jsem ho poprvé viděl,bylo jasné,že se velice dobře pohybuje a rozhodně má co vyprávět.Ne nadarmo je členem technické komise D.A.V. .Kromě mistrovských stupňů v Arnisu je také držitelem mnoha dalších v jiných stylech.Pravidelně jezdí na Filipíny cvičit nejen soukromě a je jedním ze zakladatelů WFMA.Protože se v našem klubu také částečně zajímáme o techniky Kali / Jkd a Philipp je nositelem titulu instruktor Inosanto Kali, byl jsem velmi rád,že přijal mé pozvání do Prahy.Seminář byl určen na 11.-12.10.2008.
Večer před seminářem jsem měl možnost Philippa a jeho ženu provést po Praze.Probrali jsme situaci v ČR a ve světě a shodli se na tom,že MA zaznamenává ve světě obrovský boom a jeho čas u nás teprve přijde.Dále jsem se dozvěděl spoustu zajímavých věcí o tréninku a z historie.Probrali jsme různé styly Arnis / Kali a především jejich společný technický základ.
Během čekání na zelenou na jedné rušné křižovatce , mi vyprávěl o bojovnících Arnisu , jak si vykopali jámu a do ní naskákali s různými zbraněmi.Ten,kterému se podařilo vylézt ten vyhrál.Jestli ten zbytek zahrabali jsem se nedozvěděl,protože v té chvíli do nás zezadu narazil nepozorný řidič.Naštěstí se nikomu nic nestalo a mohli jsme pokračovat v poznávání města.

Na semináři se sešla třicítka účastníků z různých měst a stylů.Modern Arnis /Praha,Příbram,Jihlava/ , Jun Fan / Jeet kune do /Nelahozeves,Praha,Brno/ a další.
Philipp začal blokem Klasického Arnisu , kdy se zaměřil na základní techniku,kvalitní provedení a dril při kterém se cvičí odhad vzdálenosti a reflexy.Nejdříve se začalo dlouhou vzdáleností /Largo mano/ a postupně jsme se propracovali na blízkou vzdálenost /Corto/.Kromě úhybů těla,postojů a útočných kombinací došlo na práci nohou.Philipp vše pečlivě vysvětloval na vzorech,které postupně vytvářel na podlaze z ratanových tyčí.Vysvětloval také rozdíly v použití tyče a mačety.Zkoušeli jsme také protáčení ala Rodel,které je velmi jednoduché,ale nabízí neskutečné možnosti.Vše bylo demonstrováno pomocí tyčí,ale také

mačet,kterých měl plnou tašku.
Celou dobu se pohyboval velmi ladně jako kočka a rozhodně to byla velká motivace pro nás třicátnické hrochy.Po technikách ala Palis Palis přišel čas na točení.Šlo spíše o jakési fintičky s mačetou pro získání překvapivé výhody než nějaké estetické cvičení.Aplikace byly také předvedeny v boji s tyčí nebo nezbrojeném boji.To je největší plus Arnisu , jeho kompatibilita.

Na závěr jsme si zacvičili jednu kombinaci z Modern Arnisu,která obsahovala vše co je pro něj typické.Blokování,zachycení,odzbrojení,páčení a vyvedení z rovnováhy či podmetení.Repertoár technik je oproti KA velmi široký a je zde velký prostor pro techniky nezbrojené ruky.Z tohoto důvodu se MA specializuje spíše na střední a blízkou vzdálenost.Pokud máte tyč,kterou nemůžete řezat,musíte se naučit protivníka kontrolovat nebo dostat na zem.
V sobotu se cvičilo od 10h do 17h s 25min přestávkou na jídlo.Po skončení následovali zkoušky na technické stupně,kterých se zůčastnili pouze zájemci z Tigerteamu Praha a Tillius Příbram.Po dlouhém dni to rozhodně chtělo dobrou kondici a tu všichni měli.
Zkoušky byly nejen úspěšné,ale byli jsme opět pochváleni za kvalitu a to mě právě od Philippa hodně potěšilo.Oslavit jsme to šli do blízké pizzérie,kde jsme z něj tahali další informace.
Musím říct,že z něj čišelo velké nadšení pro cvičení a také měl viditelnou radost,když jsme porozuměli některým myšlenkám nebo naopak odhalili co děláme špatně.


Neděle začla opět Modern Arnisem.Projeli jsme drily Modern 1-1 a TapiTapi.Opět byly vysvětleny chyby a funkce některých technik o kterých jsme nevěděli a přesto je praktikovali.Skupina JKD cvičila také trapping s tyčí.Zbytek semináře byl věnován neozbrojenému boji - Panantukan.Philipp nabídl průřez celým systémem,který obsahoval základní údery,kroky,kombinace na lapy,úderové kombinace,blokování,gunting a pár špinavých pouličních technik.Zajímavé bylo vysvětlení vyvádění z rovnováhy,kdy přišly opět na řadu vzorce z ratanových tyčí.Na závěr nás čekaly kombinace na lapy,které z nás vysály poslední energii.
Podle ohlasů se všem seminář velmi líbil a přestože se cvičily především základní techniky,byly provedeny takovým způsobem,že technický posun vČR bude více doceněn až s postupem času.Máme motivaci a teď nás čeká hodně práce,aby jsme se přiblížili k ideálu.