Dieter Knuttel - Praha 2.-3.5.2009

3. května 2009 v 21:54 |  zed
GM Dieter Knuttel /8.dan A/ patří mezi největší osobnosti Arnisu na světě a především v Evropě, kde vede jednu z největších organizací MA. Jeho encyklopedické znalosti a bojové schopnosti jsou značné a proto jsme byli velmi rádi, že přijal naše pozvání do Prahy. Účast 27 lidí byla slušná,ale rozhodně by si DK zasloužil více pozornosti.
Většina z nás už zažila nějakou formu bolesti při cvičení různých bojových umění, ale seminář předčil naše očekávání. Výkřiky áááhhh,ggrrrr,hhhmmm a jiné úpění se neustále rozléhalo po tělocvičně. Nejvíce nám bylo líto Martina Kodaje, který nejčastěji asistoval Dieterovi. Ten předváděl všechny techniky velmi tvrdě, ale pod naprostou kontrolou, kdy i přes velkou bolest nikdy nepřesáhnul hranici možného zranění. Začátečníci měli možnost poznat spoustu nových a zajímavých technik, pokročilí zase více pronikali do umění manipulace se soupeřem pomocí atakování nervových bodů a vyvádění z rovnováhy.

První výukový blok byl zaměřen na gunting. Jedná se o blokování soupeřova úderu se současným atakováním nervových bodů. Tato technika je občas označena jako předceňovaná, ale Dieterovi to evidentně fungovalo. Vše vysvětlil na jednoduché sestavě a poté aplikoval na jeden nebo více úderů najednou. Působilo to opravdu destruktivně.

V druhé části došlo na použití Dulo Dulo a předmětů denní potřeby, s kterými se cvičilo podle principů guntingu. Kdo z masochistů nezažil propisku v klíční jamce nebo lžíci zavrtávající se do solaru plexus, neví o co přichází. Dovednosti se dále získávaly v jednoduchém drilu zahrnujícím všechny útoky a obranu.
Po sobotním semináři přišel čas zkoušek. 1h45min rychlostně vytrvalostního cvičení bylo opravdovou prověrkou fyzičky. Kromě několika málo upozornění, byla úroveň studentů M.A.P. označena za vynikající.

V neděli se cvičilo s jednou tyčí a bolest udržovala bdělost unavených Arnisadorů. První dvě hodiny byly věnovány vyblokováním útoku soupeře,vstupům a technikám podmetů. Po přestávce jsme páčily a strhávali pomocí tyče. Vše bylo velmi jednoduché a efektivní pro použití ve volném sparingu. Ne nadarmo lze některé z těchto technik spatřit na videích Dog Brothers. Bylo skvělé, že všichni zůčastnění přežili bez vážnějšího zranění.
Na závěr Sven Barchfeld /prezident D.A.V./ a GM Dieter Knuttel předali trenérovi M.A.P. Tomáši Severovi oficiální certifikáty pro výuku MA v ČR a udělování technických stupňů do žlutého pásu.

Mabuhay !