IKAEF - Kalisikaran

2. září 2009 v 0:38 | www.ikaef.com |  Článek
IKAEF

MEZINÁRODNÍ KALI ARNIS ESKRIMA FEDERACE
Cílem IKAEF je podporovat a sdílet filipínská bojová umění /fma/ po celém světě na té nejvyšší technické úrovni. Nabízíme kvalitní výukové programy, které jsou velmi dobře strukturované a vhodné pro každého, kdo chce studovat nebo si prohloubit své znalosti v oblasti fma.

IKAEF program je otevřen všem organizacím, klubům nebo instruktorům různých bojových umění. Mohou přidat systém založený na boji se zbraněmi a tak rozšířit svoje portfolio aniž by to narušilo jejich umění /např. JuJutsu, Karate, Taekwondo, Wing chun atd./. Jestliže vaše organizace, klub nebo skupina chtějí nabídnout svým studentům další systém boje se zbraněmi, tak IKAEF je tu pro vás !
IKAEF program umožňuje získání základních znalostí fma a máte možnost stát se certifikovaným instruktorem ve stylech, které IKAEF podporuje a propaguje jako lídr v oblasti mezinárodní výuky fma.
Instruktorům a studentům, kteří chtějí hlouběji studovat fma, nabízíme spolupráci s našimi partnery v IKAEF. Objevte tradiční metody boje na Filipínách např. Cinco Teros, Doce Pares, Dumog, Inayan Eskrima, Kali Sikaran, Kombatan, Suntukan stickfighting. Máte jedinečnou příležitost pracovat s nejlepšími instruktory v oblasti fma na světě. Zveme vás, abyste obohatili svůj trénink nebo trénink vašich studentů v partnerství vzájemné podpory a úspěchu IKAEF.
Těšíme se na sdílení krásy a účelnosti bojových umění jihovýchodní Asie, a ještě více přátelství a vynikajících výsledků ve vzdělávání, které definují IKAEF.
IKAEF zahrnuje tyto styly :
CINCO TERO ESKRIMA /Association of Cinco Tero Escrima , ACTE/
DOCE PARES /Doce Pares GM Cacoy Systém/
DUMOG /Filipino Dumog Association/
INAYAN ESKRIMA / Inayan Martial Arts Association, IMAA/
KALI SIKARAN / International Kali Sikaran Association, IKSA/
KOMBATAN / International Philippine Martial Arts Federation, IPMAF/
SUNTUKAN / Suntukan Stickfighting Society/

Program IKAEF je téměř stejný jako Kali sikaran /obsahuje navíc několik málo bodů/.
--------------------------------------------------------------------------
J.E

KALI SIKARAN

Umění Kali Sikaran založil Punong Guro Jeff Espinous v Paříži v r. 1990. Kali Sikaran je založen na osobních zkušenostech Punong Guro Jeff Espinouse z mnoha různých bojových umění a reality života. V r. 1992 se J.E. účastní druhého letního kempu Modern Arnis v německém Lubecku, kde poprvé potkává Johana Skalberga ze Švédska. Kemp byl organizován německou org. D.A.V. V roce 1995, Punong Guro Jeff Espinous vytvořil IKSA (International Kali Sikaran Association), aby podporovala umění Kali Sikaran po celém světě. V r. 2000, po několika letech společného cvičení, spojili J.E. a J.S. své síly k propagaci a rozvoji Kali Sikaran. V r.2004 získal J.S. titul Punong Guro díky podpoře J.E. V r. 2009 vystoupil Johan Skalberg z IKAEF a začal vyučovat svojí vizi výuky Kali Sikaran.

Jeff Espinous /Kali Sikaran/

Johan Skalberg /Kali Sikaran International/

Kali Sikaran má své kořeny v bojových uměních z Filipín a jihovýchodní Asie. Vzdělávací koncepty Kali Sikaran jsou jedinečné a známé pro svojí efektivitu a účinnost v jakékoli situaci. Kali Sikaran se skládá z několika systémů a sub-systémů. Jsou založeny na Panantukan (filipínský box), Sikaran (filipínský Kickbox), Stick Fighting, Daga (Knife Fighting Training), Kadena De Mano (Close Quarters techniques) a Dumog (filipínský zápas). Dále je Kali Sikaran silně ovlivněn uměním Kombatan, Krabi Krabong, Modern Arnis, Muay Boran a Pencak Silat.

V Kali Sikaran jsou tyto koncepty vzájemně propojeny do uceleného systému výuky účinného boje. Každé zlepšení v jednom aspektu systému okamžitě urychlí změny těch ostatních. Kombinace tréninku neozbrojeného boje a boje se zbraněmi rozvíjí rychlost, koordinaci, vytrvalost, sílu a reflexy, které podporují vlastní-obranné a bojové dovednosti. Student se pravidelným výcvikem učí přizpůsobit dané situaci.

Kali (filipínská část) Kali Sikaran zahrnuje prvky:
Balintawak
Doce Pares Eskrima
Inayan System of Eskrima
Kali / JKD
Krabi Krabong
Kombatan
Maphilindo Silat
Moderní Arnis
Pencak Silat Bukti Negara
Pencak Silat Cimande
Pencak Silat Concept
Pencak Silat Tapak Suci
Silat Kuntaw
Suntukan Stickfighting

V Sikaran části Kali Sikaran zahrnuje prvky:
Boxing
Muay Boran
Panantukan

Punong Guro Jeff Espinous je Mezinárodní technický ředitel pro Kali Sikaran a IKAEF.

------------------------------------------------------------------------------

IKAEF v ČR

V současné době neexistuje oficiální klub IKAEF v ČR. Od roku 2002 spolupracovalo s IKAEF několik klubů Kali a Jiujitsu. Zástupci v ČR jsou Madunong Guro Tomáš Severa /2.dan Kali Sikaran/ a Kadua Guro získali Ivo Schovanec /1.dan IKAEF/.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
MADUNONG GURO TOMÁŠ SEVERA

2003 Začátek studia IKAEF v klubu Tigerteam JiuJitsu u Senseie Zbyňka Goralczyka.
2004 Soukromá výuka u Katulong Guro Thomas Geke /Berlín/.
2004 Absolvování tréninků u Kasama Ivo Schovance v Praze.
2004 Dojíždění na semináře s Punong Guro Jeffem Espinousem /Berlín,Mnichov,Kolin,Praha,/.
2004 Úspěšná zkouška na Kasama IKAEF.
2005 Návštěva seminářů T. Geka v Praze a J. Espinouse v Mnichově a Berlíně.
2005-2007 Z důvodů změn probíhajících v IKAEF byl ukončen kontakt s touto org.
2005-2007 Program IKAEF se cvičí pouze jako doplněk v klubu Modern Arnis Tigerteam.
2008 Účast na seminářích J. Espinouse a Guro Tima Blaschkeho /Mnichov,Karlsruhe,Achsdorf/.
2009 Účast na seminářích T.Blaschkeho a J. Espinouse /Karlsruhe,Furth/
2009 Účast na letním kempu IKAEF.Zde byl oznámen odchod Johana Skalberga z IKAEF/
2009 Úspěšná zkouška na Kadua Guro IKAEF
2009-2011 Z důvodů změn probíhajících v IKAEF byl ukončen kontakt s touto org.
2011-2014 Techniky IKAEF se cvičí jako doplněk v klubech Tilius Filipino Combat
2014 Účast na semináři Guro J. Pattis - seznámení se s novým programem Kalisikaran do 2.danu
2015 Jeff Espinous na letním kempu TFC

Punong Guro Jeff Espinous se pevně otiskl do mé paměti. Je to jeden z nejlepších umělců v oblasti bojových umění.Jeho technika a pohyb jsou nezapomenutelné. Jsem rád, že jsem s ním mohl strávit mnoho hodin i osobně a tím se hodně naučit. Jeho Kalisikaran snad nejvíce ovlivnil vnímání neozbrojeného boje v našem klubu. Doufám, že přes všechny změny, které se v IKAEF udály, ještě budu mít možnost se s Jeffem potkat. Případný zájem v ČR o tento styl by určitě oživil jeho výuku.
Tomáš Severa
--------------------------------------------------------------------------------------
SUMMERCAMP IKAEF 2009
22.7.2009 se v německé Radewormvaldu sešlo přes 150 lidí mnoha národností, aby strávili týden ve společnosti kvalitních mistrů filipínských bojových umění. Celý komplex se nacházel v malém městečku a nikdo z účastníků ani nemusel vycházet. Bylo zde nejen několik tělocvičen, včetně té obrovské, ale také bary, disco a hotelová restaurace. Ubytování a strava bylo opravdu luxusní. Každý den po cvičení probíhaly různé přednášky a školení nebo malý obchod s vybavením, které nabízeli různí představitelé stylů a výrobci. U menšího baru jsem se potkával s mnoha lidmi z různých států a mohl debatovat nejen o IKAEF,ale o všech možných věcech z ozbrojeného a neozbrojeného boje. Zde jsem se také více sblížil s lidmi z IKAEF, které jsem poznal už při akcích FCS Kali. Právě tyto rozhovory zapříčinily mnohem větší zájem o FCS Kali.Tito lidé dnes reprezentují FCS Germany. Vše bylo dokonale až na jeden fakt. Pár dní před kempem došlo k odchodu Johana Skalberga z IKAEF. Chyběli tedy skoro všichni představitelé Norska a Švédska. Taky chyběl T. Blaschke /byl u porodu/ a Thomas Geke /definitivně ukončil cvičení bojových umění/. Tento předěl znamenal odchod mnoha lidí z IKAEF a někteří si založili svojí org. Např. Guro T.Blaschke a Guro M.Rudies založili Filipino Fighting Arts /dále se angažuje i v FCS Kali/.
Výuka probíhala 2x denně podle stanoveného rozvrhu. Několik mistrů se střídalo na různých stanovištích nebo byla možnost s nimi cvičit na privátních hodinách. Bylo opravdu z čeho vybírat, ale mé dvě hvězdy byly jasné. Rozhodně jsem si nenechal ujít žádnou hodinu s J. Espinousem. Kromě Silatu se věnoval především kickboxerské části jeho Kalisikaran.
Druhá hvězda byl Tuhon Ray Dionaldo. Kromě jeho určených hodin, jsem měl možnost sledovat privátní výuku pro členy FCS Kali Německo,Řecko a Švýcarsko. Nejvíce se mi líbil právě ten rodinný přístup a otevřenost mezi členy. Jsem rád, že jsem se s nimi mohl spřátelit.
Jedním z dalších taháků kempu byl Guro Krishna Godhayia. Tento šikovný pán prezentuje v Evropě svojí org. Warriors Escrima, ale také Sayoc Kali. Právě o drily s nožem ze Sayoc Kali byl velký zájem.Dále předvedl koncepty s tyčí a Panantukan.
Joko Suseno vyučoval Pentjak Silat Tapac Suci. Tento starší pán patří mezi největší představitele Silatu v Evropě. Spolu s J. Espinousem vytvořili program Pencak Silat Concept. Na jeho hodinách bylo také plno. Kromě Neozbrojeného boje vučoval Kerambit a Sarong.
J.C.Ward je jedním z hlavních představitelů Inayan Escrima ve světě.Jeho přítomnost byla pro mě důležitá hned z několika důvodů.V prvním případě proto,že jsem měl zkušnosti s Inayan Sinawali,nožem a Cadena De Mano.Velmi mě zajímaly další systémy boje s tyčí a Espada y Daga. Většina instruktorů v IKAEF jsou také instruktoři nebo praktici Inayan Escrimy.Inayan Escrima je také součástí programu IKAEF od 2.danu výše.Po odchodu J.Skalberga, který v IKAEF reprezentoval Modern Arnis,se dalo tušit kudy se bude ubírat výuka se zbraněmi.
Přiznám se,že boj s tyčí mě moc neoslovil a jen se mi potvrdilo, že Kali je vnitřně má zvolená cesta.
Katulong Guro Adrien Rodriques zde prezentoval svůj Dumog. Jedná se o součet jeho znalostí z JiuJitsu/Goshindo/Kalisikaran/BJJ.Adren platí za šaška kempu a je velmi vitální.Na každé párty vždy zaručeně pobavil a i při výuce byl velmi živý.Jeho pohyb se snad nejvíce podobá J.Espinousovi,ale zbytek je velmi cítit Goshindo.Adrien reprezentuje a studuje mnoho stylů a rohodně měl co naučit.
Výčet zajímavých lidí pokračuje Angličanem Andy Gibney /6.dan Doce Pares/Jeet Kune Do/. Andy vyučoval všechny aspekty Doce Pares např.Eskrido,Panantukan a nůž.Večer pak pořádal motivační a marketingové semináře.Byl velmi hlasitý a nezapomenutelný svým vtipem.
IKAEF kemp nabídl ještě Lameco Escrima,Lapunti Arnis,Muay Boran,Cinco Teros,Silat Concept a přípravu na zkoušky.
V půlce kempu přišli na řadu zkoušky.Měl jsem to štěstí,že jsem mohl po večer trénovat s několika skvělými borci např. Kai Hittner /5.Modern Arnis Kombatan/, který se se mnou připravoval na zkoušky Kadua Guro Kalisikaran.Samotné zkoušky pak byly velmi jednoduché,protože když je člověk dobře připravený,tak nervozita jde stranou.Vzhledem k tomu, že nás Jeff sledoval předchozí 3 dny a na zkoušky nás doporučil,nejhorší bylo předvést jak naučíme různé techniky a přitom vše vysvětlovat v angličtině.Kadua Guro totiž není jen 1.dan,ale především instruktor a zkoušející.Zkoušky jsem úspěšně zvládl a mohl jsem se dál vzdělávat v programu na 2.dan.
Týden uběhl jako voda.Byla to skvělá akce, která mi dala spoustu materiálu na zamyšlení.


1m25sec