Bambit Dulay 3.-4.2009

4. října 2009 v 22:56 |  zed
V říjnu 2009 jsme měli opět možnost poznat dalšího filipínského mistra GM Bambit Dulaye /8.dan MA/. Bambit patří mezi hlavní mistry IMAFP.Díky svým znalostem a schopnostem je zván na semináře po celém světě a DAV s ním pravidelně spolupracuje.BD se také podílel na natáčení tv dokumentu o fma s názvem Fight quest, kde byl jedním z trenérů hlavního aktéra cvičícího MA.

Seminář se konal v Mnichově v období slavností Octoberfest, takže se dalo očekávat více radostí než jen z cvičení. Akce začala až ve 14h,takže i po 4h cestě autem jsme byli plně koncentrovaní na cvičení.První polovina byla věnována nácviku Sinawali a různým variantám dvou tyčí proti jedné.Následovaly základy Klasického Arnisu /boj řeznými zbraněmi/.Bambit předvedl techniku Hirada Batanguena /roof block/, Abanico a jejich použití při blokování soupeřovi mačety.Pokročilí cvičili také stejný princip,ale přenesený do boje nůž vs nůž nebo neozbrojený boj vs nůž.
Druhá část byla opět věnována boji s dvěmi tyčemi. Jeden ležel na zádech a snažil se pohybem po podlaze reagovat na útoky druhého.Bambit ukázal nejen pohyb na zádech,ale také nasazování pák na nohy a porazy. Obránce poté kontroloval útočníka různými způsoby páčení nohy pomocí tyče. Došlo také na techniky Dumogu,které částečně podobaly BJJ.
Na závěr se skupina mírně pokročilých vrátila k Sinawali a mistrovská partička pokračovala v různých páčeních a škrceních pomocí tyče s následných strhem na zem.
Po semináři se osmičlená výprava z M.A.P. vydala na místní Octoberfest.Byl to naprostý masakr.Když přehlédnu jednu z nějvětších Matějských poutí na světě tak domy přecpané slavícími Němci v krojích byly naprosto užásné.Je skvělé,že se lidé umí takhle bavit a u nás máme rozhodně co dohánět.
Začátek nedělního cvičení opět Sinawali /boj s 2 tyčemi/,různé varianty a koordinační cvičení. Celkem nové bylo vstupování do Sinawali a kontrolování soupeře pomocí různých páčení aniž by jste tyče uputili na zem.Další krok byl opět Klasický Arnis.Bambit předvedl dva druhy Sumbrady /dril útok-blok/ a přenesení principu na boj s mačetou,nožem,mačetou a nožem /Espada y Daga/.Tento koncept známe už z jiných seminářů pod názvem Modular knife od Brama Franka,který byl žákem Bambit Dulaye.
Je velmi potěšující,že Bambit Dulay opět potvrdil 8.dan pro přítomného Dietera Knuttela,ale především předal nový pás,který mu udělila velmi početná skupina Grand mistrů různých stylů z Filipín.
Tomáš Severa