Soustředění MAC 2010

20. srpna 2010 v 0:25 |  zed
Na začátku prázdnin proběhlo již 4. letní soustředění MAC a opět v Červené Řečici. Účast byla opět slušná a tentokrát vydrželo nebe bez mráčku celý týden. Nadšenci pro filipínská bojová umění cvičili na nádvoří zámku, který nám nejen poskytoval stín, ale taky úžasnou kulisu. Ubytování ve zděné budově s TV na pokoji a připojení WIFI bylo skoro luxusní. Jídlo bylo výborné a na tom vždy záleží úspěch každé akce.
Červená Řečice 2010

Program každého ročníku byl pokaždé jiný, ale vzhledem ke stoupajícímu zájmu o cvičení, bylo potřeba zahrnout především zkouškový program. Bylo zde pět skupin od úplných začátečníků až po přípravu na 1.dan. Přestože se jedná o nelehký úkol pro instruktora, podařil se probrat téměř celý 5.-3.st. a pět studentů úspěšně složilo zkoušky na 4.st. U pokročilejších účastníků se podařilo naučit maximum vzhledem k složitosti technik. Právě informace a základní návyky jsou podstatné pro dálkové studenty, kteří nemají klub MA ve svém městě.
Červená Řečice 2010
Denně se cvičilo 6h-7h s odpolední přestávkou na oběd a koupání v místní přehradě. Někteří podnikali výlety do okolí /Želiv/ nebo relaxační cachtání v pelhřimovském aquaparku. Večer už neměl nikdo energii na další cvičení a tak se pořádali akce v místní hospodě nebo posezení u ohně. V našich řadách jsme měli několik muzikantů /Ríša a Ota/, kteří se nám postarali o zábavu.
Červená Řečice 2010
Každý den začal drily se dvěma tyčemi /tzv. Sinawali/ a blokovacími principy. Následoval jednokrokový sparing, kde se studenti učili především techniky MA s jednou tyčí. Blokování a protiútoky byly střídány sériemi odzbrojení, různých obranných prostředků nebo Dumogu.
Následovalo procvičování drilů se všemi technikami na danou úroveň. Vzhledem k panujícímu vedru nebylo ani tak důležité nasazení jako pochopení principu a pracování na pohybu nohou a těla.
Červená Řečice 2010
Odpoledne se začínalo s nožem. Byly rozděleny dvě skupiny na začátečníky /5.st-2.st/ a pokročilé /1.st/ a každá měla svůj společný program. Zatímco se "začátečníci" věnovali jednoduchým konceptům, které jsou pro svojí efektivitu často používány ozbrojenými jednotkami,pokročilí procházeli různé drily a odzbrojování. Jejich další úrovní je také boj nože proti noži. Další 2h byly věnovány neozbrojenému boji a sebeobraně podle konkrétní technické úrovně.
Červená Řečice 2010
Nebylo možné si nevšimnout, že obliba různých zbraní mezi účastníky stoupá a vlastnictví nože nebo teleskopického obušku není vy jímkou. MAC je součástí o.s. Tilius, který se mimo jiné zabývá i výcvikem bezpečnostních složek a jeho instruktoři se pravidelně účastní soustředění. Proto také často docházelo k debatám ohledně použití teleskopu. MA a Kali nabízí až příliš mnoho technik, které by se daly použít a tak šlo spíše o vysvětlení, jakým způsobem je nahlíženo na výcvik u těch, kterým je fma neznámé nebo jakým chybám by se měl každý vyvarovat v reálném střetu.
Červená Řečice 2010
Celý týden proběhl v klidné a pohodové atmosféře. Přes velké teplo všichni vydrželi cvičit podle harmonogramu a určitě si domů odvezli spoustu nových znalostí, které využijí při dalším tréninku.
Je také důležité, že až na drobné puchýře nedošlo během cvičení k žádným zraněním. Lidé tak mohou na vlastní kůži zjistit, že boj se zbraněmi může být zábavný a nácvik sebeobrany postupným zatěžováním odbourá předsudky, které často panují.
Červená Řečice 2010
4. ročník Červené Řečice je u konce a tak musím poděkovat všem účastníkům za nadšení s jakým se učili nové věci a především za docházku. Modern Arnis je v ČR už 5 let a neustále se vyvíjí. Je velmi důležitá zpětná vazba směrem k instruktorům MAC. Proto děkuji za případné podněty, které by jste nám chtěli zaslat.

Tomáš Severa
/Hlavní instruktor M.A.C./