FILIPINO COMBAT SYSTEM

30. prosince 2010 v 10:34 |  Článek


Založil Tuhon Ray Dionaldo za účelem ochrany a propagace filipínských bojových umění. Lidé uvnitř FCS se v první řadě k sobě chovají jako k rodině a politika je jim cizí. Účelem není budování pyramidy obchodu, ale především zábava a získávání nových přátel. Přestože FCS neprovází mohutný marketing, nachází si stále více příznivců po celém světě a jenom v Evropě vnikly kluby ve více než 12 zemích během několika málo let. Systém studuje také mnoho lidí z různých stylů a oceňují otevřenost a vysokou úroveň instruktorů FCS.

Tuhon Ray Dionaldo nazývá svůj systém, z úcty ke svým učitelům, FCS Kali. Jeho základem jsou techniky a principy Sayoc Kali, Pekiti Tirsia Kali a Modern Arnis. Lze jej studovat několika způsoby.Zkouškový program rozdělený na pět úrovní, systém 14 sestav /Template/ nebo subsystémy. Kvalifikovaní instruktoři se sami věnují dalšímu výzkumu a systém tak žije svým vlastním životem. Kromě jednoduché struktury se tak setkáte např. s FCS TACTICAL, který je určen pro ozbrojené složky nebo BLADE SPORT kde se rozvíjí boj s řeznými zbraněmi pomocí sportovních postupů.

FCS Kali nabízí všem zájemcům jednoduchou a logickou strukturu výuky, která je seznámí s těmi nejúčelnějšími základy filipínských bojových umění, které nejvíce ovlivnily výuku sebeobrany a boje se zbraněmi ve světě. Lze také provádět přezkoušení a udržet tak přehled ve svém osobním růstu. Na této úrovni je kladen důraz na rozvoj fyzických a psychických schopností, tak důležitých pro úspěch bojovníka v dnešním světě. Nejdůležitější jsou tyto tři směry:

Boj s tyčí
Pro FCS je typický boj s tyčí na blízkou vzdálenost nazývaný Punio Mano. Tento systém byl původně vytvořen pro použití teleskopického obušku u policejní jednotky SWAT, která pronikala do drogových doupat. Jedná se především o jednoduché techniky blokování a boxu s tyčí následně kombinovaný s dalšími technikami např. Modern Arnis /blokování, údery, páky, strhy, škrcení, podmety atd./. Pokročilí studenti se seznamují s mnohem propracovanějším systémem rozvoje koordinace a použití principů na jiné zbraně nebo neozbrojený boj.
Boj s nožem
Zahrnuje všechny možné způsoby boje nebo sebeobrany, které patří k tomu nejlepšímu, s čím se můžete setkat v oblasti řezných zbraní. Cvičí se s různě dlouhými noži včetně zahnutého Karambitu, který Tuhon R. Dionaldo asi nejvíce proslavil po celém světě.
Neozbrojený boj
Kombinace blesku rychlých a přímých úderových technik Mano Mano s ladným pohybem filipínského a indonéského Silatu, tvoří efektivní nástroj k sebeobraně nebo likvidaci protivníka. Vysoké tempo a dynamika úderů je doplňována lámáním končetin, podmety, vychylováním, atakováním nervových center a bojem na zemi.
Subsystémy
Systémy zaměřené na moderní prostředky /teleskop, improvizované zbraně/, tradiční zbraně /Sarong-šátek, Dulo Dulo-palmstick, bič, mačeta atd./ a neozbrojený boj /Silat, Panantukan, Sikaran, Dumog atd./. Zde je velký prostor pro celoživotní vzdělání v oblasti ne/ozbrojeného boje a tréninkových metod posunujících hranici psychických i fyzických možností.

FCS KALI CZECH
FCS KALI se v České Republice vyučuje od r. 2009. Členové zakládající skupiny jsou osobními žáky Tuhon Ray Dionalda, mezinárodního instruktora FCS Martina Medvece /Slovensko/ a Alexandra Pisarkina /Rusko/. Pravidelně navštěvujeme soukromé hodiny, vícedenní kempy a semináře na Slovensku nebo v Německu. Máme přátelské vztahy s dalšími evropskými představiteli FCS a jsme přezkušováni z programu, kde je uznávána nejen naše vysoká úroveň, ale i našich studentů. Všichni představitelé FCS Czech se vzdělávají i v dalších bojových uměních, filipínských stylech nebo sebeobranných a taktických systémech civilní nebo profesní sebeobrany. Zorganizovali jsme několik seminářů a soustředění, které se setkaly s velmi pozitivním ohlasem. Naší prioritou je nejen cvičení v rodinné atmosféře, ale také představení boje se zbraněmi všem, kdo o to mají zájem a zbavit je zbytečného strachu nebo předsudků. Chceme pozitivně motivovat další lidi ke studiu filipínského bojového umění a pomoci jim posunout hranice jejich schopností tak, jak nás to učí Tuhon Ray Dionaldo.

Tuhon Ray Dionaldo
I přes svůj věk patří mezi nejvíce respektované mistry v oblasti filipínských bojových umění a své schopnosti prokázal i v jiných stylech. Ve věku 38 let nasbíral 14 černých pásů v různých stylech a měl možnost se učit u těch nejlepších mistrů řezných zbraní a boje s tyčí na světě. Dosáhl tak úrovně jaké se dostane jen několika málo vyvoleným. Patří mezi novou generaci mistrů, kteří nejen studují, ale také testují a modifikují techniky pro taktický boj v moderní době. Pro své schopnosti byl uznán, aby vytvořil svůj vlastní styl a mohl ho dále šířit.

Mladý Ray začínal s Wadoryu Karate a Sayoc Kali pod vedením velmistrů Balthazar Sayoc a Christhoper Sayoc. Dalším kdo jej velmi ovlivnil, byl Prof. Remy Presas /zakladatel Modern Arnis/, který jej nejen osobně učil, ale také jej přesvědčil, aby i Ray se stal učitelem. Ray se stal nejen šampiónem v turnajích, ale také byl součástí několika demotýmů. Zde je základní výčet systémů a titulů:

FILIPINO COMBAT SYSTEMS
Punong Guro / zakladatel
SAYOC KALI / SAYOC FIGHTING SYSTEMS
Instructor: Tuhon Christopher Sayoc
Titul: Tuhon
COLLEGE OF SOKES AND GRANDMASTERS
Doctorate in Martial Arts Philosophy
MODERN ARNIS / MARPIO
Instructor: Punong Guro Dr. Remy Presas
Senior Master Rodillo B. Dagooc
Rank: Lakan Antas Lima(5.dan) / Master in Modern Arnis
MODERN ARNIS
Instructor: Professor Remy Presas
Rank: Lakan Isa /1.dan/
SAYOC FIGHTING SYSTEMS
Instructor: Grand Tuhon Baltazar "Bo" Sayoc
Rank: Lakan Isa
PEKITI-TIRSIA KALI / STRATEGIC KNIFE DEFENSE
Instructor: Grand Tuhon Leo T. Gaje
Rank: Lakan Isa
PEKITI-TIRSIA KALI / KALI OLYMPIC COMMITTEE
Instructor: Master Bjin Lateef Mateen
Rank: Lakan Isa
PAMBUAN ARNIS TULISAN
Instructor: Ama Guro Raffy Pambuan
Rank: Guro
ANCIENT ARTS ACADEMY
Instructor: Lakan Guro Eric Porschen
Rank: Lakan Guro
International Association of Karate -Kobudo
Promoted by: Grand Master Carlos Diaz
Rank: 8 th degree black belt
WADO-RYU KARATE
Instructor: Shihan Mark Cody
Rank: Yon-Dan 4th Degree Black Belt
SHOTOKAN KARATE
Instructor: Sensei Larry Stone
Rank: Ni-Dan 2nd Degree Black Belt
DILLMAN KARATE INSTITUTE
Instructor: Sensei Larry Stone
Rank: Ni-Dan 2nd Degree Black Belt
WU MING TAO CHUAN FA
Instructor: Sifu Jim Bryan
Rank: Black Sash
TSUNG CHEN DO
Instructor: Grand MasterPasquale Giampietro
Rank: 1st Degree Black Belt