Martin Medvec - rozhovor

5. ledna 2011 v 23:16 | KYARORUSAN |  Článek
Od roku 2008 nabralo šíření FCS Kali v Evropě rychlejší obrátky. Během dvou let vznikly skupiny minimálně v 9 státech a vznikají nové. Důležité je, že jejich zástupci mají za sebou velké zkušenosti s dalšími styly a tak odpadají porodní bolesti nově vznikající výuky. Aby se udržel vysoký standard informací a byla zde možnost přezkoušení je třeba oficiálně certifikovaných instruktorů, kteří budou kromě Tuhona Raye Dionalda dohlížet na správnost předávání stylu. Po Maďarsku se nový instruktor objevil také na Slovensku a jsme rádi, že naše skupina v ČR s ním může spolupracovat. Jmenuje se Martin Medvec a zde je přepis rozhovoru převzatého z Blog o bojových umeniach. Severin.

MM

Kdy a jak jsi se dostal k tréninku bojových umění?

Bojová umění jsem začal cvičit ve svých čtrnácti letech, v roce 1987, jako asi každý kluk v mém věku - první moje bojové umění bylo karate. Protože byl problém za socialismu cvičit nějaké jiné bojové umění než karate nebo judo. Při karate jsem vydržel 6 let, a nějaký čas jsem se vedle něm věnoval i boxu. Ale velmi mi to nevyhovovalo, protože to mělo velmi sportovní charakter. Na vojenské základní službě jsem se věnoval jiu-jitsu a Jeet Kune Do. Od roku 1993 to byl Wing Chun, ve kterém bylo naším mistrem Branimirem Šegvičem zakomponováno mnoho prvků z filipínských bojových umění, například z Inosanto Kali. V roce 2006 jsem složil u Velmistra Williama Cheung zkoušky na mistrovský stupeň. Paralelně s Wing Chun jsem se ale i zhruba 10 let intenzivně zajímal o Filipínské bojové umění, které se dají skvěle skloubit s Wing Chun. Poslední 4 roky se věnuji FCS Kali pod vedením Tuhon Ray Dionalda. V roce 2010 jsem složil úspěšně zkoušky a jsem instruktor FCS Kali.

MM
Proč FMA?

Filipínské bojové umění mě vždy přitahovaly, protože se ve velké míře zabývají bojem s různými zbraněmi (jako např.. Různé druhy nože, hůl, teleskopický obušek, improvizované zbraně ...) a mě vždy chladné zbraně velmi fascinovaly. Na FCS Kali mi velmi vyhovuje způsob výuky, který poskytuje mnohem rychlejší vývoj. FCS Kali učí své studenty prostřednictvím velkého množství drilů správnému časování, navazování technik a plynulý přechod z jedné techniky do druhé a tím správně reagovat na vzniklé situace v boji. Vždyť jeden z hlavních principů v FCS Kali je tzv.. "Flow", který tyto možnosti vystihuje naprosto přesně.

Pokud tento rozhovor čte i člověk co o tvém směru FMA nic neví, jak by si ho popsal pár větami?

FCS Kali je velmi všestranný bojový systém, který se skládá z mnoha systémů a podsystémů, jejichž limit není dán. Hovoří o tom i jeho název - Filipino Combat Systems - čili z angličtiny systémy, nejen systém. Zahrnuje v sobě boj beze zbraní, ale jeho zaměření je přece jen na boj se zbraněmi, hlavně chladnými a ve velké míře i improvizovanými. Všechny principy a techniky lze aplikovat v boji bez zbraně a také v boji se zbraní, s určitým přihlédnutím k výhodám a nevýhodám určité zbraně. FCS Kali zahrnuje v sobě určité základní principy a ty jsou vloženy do konceptů - což představuje jednodušší zapamatovatelnost a aplikovatelnost technik. Co mi velmi vyhovuje je i to, že se neustále vyvíjí a přizpůsobuje své době. FCS Kali v sobě zahrnuje řadu nejen filipínských bojových umění, těmi nejznámějšími jsou Pekiti Tirso, Sayoc Kali a Modern Arnis. No v poslední době jej Tuhon Ray Dionaldo již upravil na svůj téměř úplně vlastní systém, čili principy a koncepty se stále více stávají originálními s "nálepkou" FCS Kali.
MM
Pokud by si měl porovnat trénink na Slovensku a ve světě?

Podle vyjádření známých instruktorů jsou Slováci (a nejen Slováci a tak trochu obecně Evropané, hlavně Rusové, Němci, Maďaři, Češi ... atd..) Mnohem pracovitější v tréninku a v pokroku, než lidé například v USA, kteří bývají často dost líní ( samozřejmě, že se to nedá zobecnit na všechny). Mnohokrát se stalo, že jsme s Alexandrem Pisarkinem (FCS Kali Russia) zůstaly na tatami úplně sami, protože domácím se jaksi už nechtělo a nevěděli pochopit, že se nám ještě chce cvičit.
Podle vyjádření Tuhon Ray Dionalda u nás na Slovensku během mnoha hodin soukromých tréninků učil a učí koncepty na mnohem vyšší úrovni než například v USA. To je ale také dáno rychlým rozvojem a vývojem FCS Kali, protože mnoho věcí se neustále mění (zlepšuje), vyvíjí a přizpůsobuje současnosti.
MM

Které země si navštívil při studiu bojových umění?

USA, Puerto Rico, Rusko, teď v lednu Malajsie a samozřejmě mnoho států Evropy, kde jsem se zúčastnil mnoha seminářů.

Jaký byl tvůj nejsilnější pocit když si začal s FMA?

Nejsilnější pocit byl asi z přístupu instruktorů k lidem - a to zcela přátelský a maximálně pozitivní, nikdy jsem neviděl žádné vyvýšení nebo něco podobného, co jsem bohužel viděl u jiných instruktorů různých bojových systémů. V souvislosti s tímto vzpomenu skvělé lidi, se kterými jsem měl možnost trénovat: Tuhon Ray Dionaldo, Tuhon Felix Cortes, Lakan Guro Carlos "Pipo" Lopez, Lakan Guro Rico Cortes, Doshi LD Stone "Stoney" a mnoho dalších. Myslím si, že pokud se do bojových umění zamíchá politika a intriky tak se to velice rychle obrátí proti jejich podněcovatelům. Co jsem také již zažil za ty roky.
MM

Jaký je pro tebe hlavní přínos v studiu bojových umění?

Bojová umění jsem ze začátku vůbec nezačal cvičit proto, abych se ubránil - toto píše většina lidí, ale jen proto, že se mi to prostě moc líbilo. Toto pro mnoho lidí bude zřejmě zvláštní, ale bylo to tak a třeba přihlédnout také k tomu že jsem měl ještě jenom 14 let. Až s postupem času a přibývajícími lety, jsem v tom začal hledat mnohem větší smysl, což samozřejmě mělo i vliv na mou práci. Později mě to úplně pohltilo a věnuji se tomu již 24 let. Bojová umění znamenají pro mě velmi mnoho, vlastně jimi žiji každý den. A ten pocit při tréninku se nedá nahradit ničím jiným.
MM
Jaký máš postoj k jiným stylům?

Můj postoj k jiným stylům je spíše neutrální, to co mi nevyhovuje tak to mě ani nezajímá a ani to nekritizuji. Samozřejmě výhrady mám k hodně věcem, ale veřejně je neprezentuji. Každému vyhovuje něco jiného a já to respektuji, mně z některých a pro mě zcela jasných důvodů vyhovují FMA a to je pro mě nejdůležitější.

Pokud by ses mohl vrátit do minulosti, co by si na svém studiu změnil?

Tak hlavně způsob tréninku! Zničil jsem si dost klouby, hlavně kolena a lokty, což bylo způsobeno nedostatečnou (spíše žádnou) regenerací a špatným dávkováním tréninku. Ale ostatní co se týče bojových umění bylo v pořádku a podle mých pocitů mě to všechno někam posunulo a na tom bych až na nějaké detaily nic neměnil.

MM