Akce 2011

20. listopadu 2011 v 14:25 | www.modernarnis.blog.cz |  zed
MODERN ARNIS DRESDEN
19.11.2011
SVEN BARCHFELD

Po půl roce jsme opět zavítali do Drážďan na seminář se Svenem Barchfeldem /4.dan DAV/, který je naším hlavním zdrojem informací z oblasti Modern Arnis.Naše výprava čítala tři instruktory Tilius o.s., kteří již tři roky jezdí s jasným cílem zmapovat zkouškový program DAV na mistrovské stupně a zjišťovat organizační novinky. Změn se za poslední rok událo celkem dost, ale soustředili jsme se na procvičení a vyladění 2.danu. Kromě teoretických nebo ukázkových konzultací jsme se nejvíce věnovali Tappingu s nožem, který kromě základů zahrnuje dalších 6 nových principů nácviku. V Espada y Daga jsme praktikovali odzbrojení a zámky, které se aplikovaly v klasickém drilu.Seminář měl tentokrát slušnou účast,získli jsme informace, které jsme potřebovali a za 90min jsme byli zpátky v Praze. Večer jsme ještě stihli v rámci instruktorů Tilius o.s. procvičit techniky MMA na zemi a konzultovat nové postupy v oblasti ženské sebeobrany.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tilius Filipino Combat Nebušice
TOMÁŠ SEVERA
Od začátku října probíhá pravidelná výuka v klubu Kodokan Judo v Nebušicích /Praha 6/. Tréninky Kali jsou každé úterý od 17h30-18h30,Zš tělocvična,ulice Nebušická. Zájemci se seznámí se základy boje s jednou tyčí a aplikace stejného principu na improvizované zbraně.Výuku vede instruktor Tomáš Severa a informace získáte u P.Dvořáčka BUDOKAN.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FCS KALI PRAHA
ALEXANDER PISARKIN
5.-6.10.2011

V lisopadu proběhl v Praze první seminář FCS Kali s mezinárodním instruktorem, Pozvání Karlínského klubu přijal Alexander Pisarkin z FCS Rusko. Přišla necelá třicítka zájemců z ČR a SR. Cvičilo se hlavně s noži, mačetou a základní techniky s tyčí. Ohlasy byly pozitivní a setkání se pravděpodobně bude příští rok opakovat.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MODERN ARNIS BRNO
22.10.2011
TOMÁŠ SEVERA

Letos už druhý seminář v Brně byl opět zaměřen na program Modern Arnis DAV a Kali. Sešla se prakticky stejná parta zájemců a tak jsme mohli navázat na předchozí seminář a vysvětlit další techniky na 4.st DAV. Probrali jsme základní techniky a použití na střední vzdálenost, odzbrojení tyče různými způsoby, drily, Sinawali, dvě tyče, neozbrojený boj a sebeobranu proti noži. Po semináři proběhly zkoušky MA, kde čtyři členové klubu Freedo, úspěšně složili zkoušky na 5.st.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tilius Filipino Combat Jihlava
15.-16.10.2011
TOMÁŠ SEVERA

Přestože jsou fma hlavně o zbraních, v ČR zaznamenáváme zájem hlavně o neozbrojený boj a jmenovitě Panantukan. Stejný zájem vedl i k mému pozvání do Jihlavy, kde zájmová skupina airsoftu a sebeobrany zorganizovala víkendový seminář. S výukou mi pomáhal můj zástupce Honza Zajíček a účastníci přišli z různých částí ČR. Organizátor Standa Hybášek se o nás postaral a ukázal nám nejen výborně zařízenou základnu místních nadšenců, ale také jsme si popovídali o sebeobranném systému SCARS nebo jejich účasti na filmu Projekt 44.
Výuka Panantukanu zahrnovala především techniky s holýma rukama bez rukavic. Teorie se probírala v drilu Hubud a získané zkušenosti se převáděli do obrany proti přímým úderům, hákům a loktům. Používali jsme jeden princip blokování na různé útoky nebo kombinace úderů a navazovali různými manipulacemi nebo lámáním.
Během celého semináře bylo vysvětlováno použití daného principu v dalších sebeobranných situacích jako tlačení, chytání, u zdi nebo ohrožení nožem či pistolí. Samozřejmostí je převedení principu do boje s improvizovanými zbraněmi /propiska, kubotan,kerambit atd./ nebo s tyčí. Právě poslední hodinu jsme věnovali boji tyče proti tyči a uplatnili stejné
pohyby, jako v Panantukanu. Další výuka Kali je v jednání.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tilius Filipino Combat Ostrava
6.-7.8.2011
TOMÁŠ SEVERA

Na začátku srpna proběhl dvoudení seminář v jednom z ostravských klubů Krav Maga /Moryl Team/ se zaměřením na fma sebeobranu proti noži.Zůčastnili se také naši kolegové z Frýdku Místku.První den byl věnován základním útočným kombinacím s tyčí i nožem /stínový boj/. Poté jsme se věnovali použití tyče proti noži např. preventivní protiútok, útočení na dlouhou a krátkou vzdálenost a koncept flow /neustálé útočení/. Následoval boj s nožem proti noži, kde se používaly podobné principy jako s tyčí. Postupně jsme probrali např. úhyby, zásahy,bloky,kontrolu paže a především práci nohou a sparing. Druhý den jsem věnoval sebeobraně proti noži. Základní techniky byly vysvětleny na drilu Hubud a poté uváděny do praxe. Účastníci byli seznámeni s trochu odlišným konceptem blokování ozbrojené ruky, ale celkově jsem se snažil,aby cvičení navazovalo na zkušenosti lidí z KM. Na řadu přišla i sebeobrana proti mnohačetným útokům tzv. "šicí stroj". Postupně jsme přecházeli od zastavení útoku nožem po kontrolu ozbrojené ruky a manipulaci s ní nebo s útočníkem. Závěr patřil několika technikám rychlé likvidace a nebo souboji o kontrolu ozbrojené ruky. V Ostravě bylo fajn a výuka takových ostřílených borců je pro mě určitě výzva a posun ve výukových metodách.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MODERN ARNIS BRNO
30.7.2011
TOMÁŠ SEVERA

Poslední neděli v červenci jsem přijal pozvání instruktorů klubu Free-do Davida Volánka a Erika Doležela na seminář do Brna.Kromě členů klubu se zúčastnili i zájemci z Krav Maga.Po Frýdku Místku už to bylo letos podruhé co jsem vyučoval na Moravě a je zde určitě znát velký zájem o filipínský boj se zbraněmi i bez. Tentokrát jsem byl požádán o techniky Modern Arnis a vysvětlení zkouškového programu Modern Arnis DAV na 5.st. Během necelých 5h jsme projeli základy Sinawali /2 tyče/, sebeobranu s jednou tyčí podle MA na střední vzdálenost, tři základní drily s tyčí, základy neozbrojeného boje - údery,blokování a sebeobranu. Jsem rád,že po Peterovi Weckaufovi z Vídně objevuje Morava i českou scénu filipínských bojových umění.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------NIFE FESTIVAL MASEČÍN
25.6.2011
TOMÁŠ SEVERA & PETR TOMÁŠEK

Naše o.s. Tilius se zúčastnilo prodejní výstavy nožů v Masečíně u Štěchovic.Zatímco Tilius Příbram nabízel především produkty ESP /teleskopy,baterky atd./, Tilius Praha poskytl ukázku boje s nožem z repertoáru FCS Kali. Děkujeme organizátorům akce i za to,že jsme si mohli vyzkoušet tréninkovou figurínu a zapůjčené nože.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FCS KALI SEMINÁŘ
TRENČÍN
4.-10.6.2011
RAY DIONALDO
Jako každý rok jsme přijali pozvání našich slovenských přátel na seminář FCS Kali s Tuhon Ray Dionaldem.Účast byla opět slušná,šedesátka lidí z asi deseti evropských států. Akci organizoval instruktor FCS Martin Medvec.Ray Dionaldo předvedl několik konceptů boje s tyčí /punio mano/,nožem /templates/ a kerambitem, který je od něj tak často vyžadován. Tuhon také předvedl některé novinky ve vývoji konceptu FCS a znovu upřesnil směr kudy bude směřovat nejnovější vývoj tréninkových metod.Obzvláště zdůraznil bojové drily "templates" a zvyšování úrovně kvality základních technik.Česká výprava z Prahy,Plzně a Brna čítala kolem 15 lidí a někteří na závěr semináře úspěšně složili další zkoušky z programu FCS Kali.
Po semináři přišla na řadu výuka instruktorů,zástupců a pokročilých studentů FCS Kali. Kromě Tuhona Ray Dionalda byli přítomni instruktoři Martin Medvec a Alexandr Pisarkin.Z ČR přijeli Dan Stužka z Comitatus Plzeň a Tomáš Severa z Tilius Praha.Výuka především detailně doplnila informace z předešlého semináře a zohlednila nový zkouškový program 2011. Velká část byla věnována právě formám s nožem tzv. "templates", které byly procvičovány v různých variacích a byla vysvětlena různá použití v boji nebo v sebeobraně. Na závěr jsme měli možnost cvičit s tradičním Sarongem /pruh látky/ a průřez technik neozbrojeného boje ze stylů Silat a Kuntao.Tuhon také trpělivě odpovídal na různé dotazy a témata ohledně historie fma,rozvoje FCS v zahraničí,sebeobrany a taktického výcviku. Studenti FCS z SK a ČR získali nejnovější informace,jaké si jen mohli přát a byli právem oceněni za technickou kvalitu.Ještě jednou díky za skvělou organizaci !!!Tilius Filipino Combat Nebušice
KVĚTEN 2011
Na základě zájmu ze strany nebušického klubu JiuJitsu,probíhaly během května 2011 pravidelné tréninky FCS KALI. Zájemci o FCS Kali získávali každé úterý základní znalosti boje s tyčí a nožem. Již je naplánována další spolupráce na červen a uvažuje se o vytvoření skupiny Kali Nebušice /Praha 6/, která by od září 2011 najela na pravidelnou výuku. Výuku a dozor nad technickou úrovní provádí Tomáš Severa /instr. Tilius o.s.,zástupce FCS Kali Czech/. Celou akci organizuje Budokan Nebušice v čele s Ing. Petrem Dvořáčkem /2.Dan Jiujitsu,2.Dan Judo/. Případní zájemci mohou získat další informace zde INFO .
.----------------------------------------------------------------------------------------------------------
MODERN ARNIS DRÁŽĎANY
21.5.2011
SVEN BARCHFELD
Již po druhé v tomto roce navštívili instruktoři Tilius o.s. seminář v Drážďanech, kde pravidelně vyučuje prezident DAV Sven Barchfeld /4.dan MA/. Měli jsme opět možnost potkat úplně jiné lidi, kteří se věnují filipínskému boji, než u nás v ČR.Atmosféra semináře je velmi příjemná a je důležité, že Arnis může cvičit úplně každý a skvěle se u něj bavit. Bez ohledu na dynamiku semináře, jsme měli možnost opět poznat zajímavé části programu 1.-3.dan DAV.Probrali jsme také několik aktuálních změn ve zkouškovém programu a provedli kontrolu jednotlivých bodů na 1.dan, na který se připravuje další člen z Tiliusu /Příbram/.Přestože dáváme přednost jednoduchosti a účelnosti Kali nebo Klasického Arnisu,program DAV je pro nás vždy velmi inspirativní a neuvěřitelně rozvíjí naše vědomosti o fma.
.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FCS & MA GATHERING
13.-15.5.2011
TOMÁŠ SEVERA
Opět jsme využili zázemí v Červené Řečici, které ja půlce cesty mezi Prahou a Brnem, a zorganizovali menší akci pro zájemce o hlubší studium FCS.Přijeli studenti a instruktoři z Prahy, Příbrami, Plzně ,Prostějova a Českých Budějovic /Brno na poslední chvíli odřeklo/. Detailně jsme probrali program FCS a připravovali se na blížící se seminář s Tuhon Ray Dionaldem v Trenčíně.Večer byla tradiční oslava a instruktoři Tilius o.s. diskutovali na téma moderní sebeobrany a nad dalším vývojem studia a výuky filipínských bojových umění.
.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1.SEMINÁŘ FCS & MA - FRÝDEK MÍSTEK
5.3.2011
TOMÁŠ SEVERA

Dne 5.3.2011 proběhl první otevřený seminář FCS Kali v ČR. Pozvání do Frýku Místku přijal Tomáš Severa z pražského klubu FCS Kali - Tilius. Seminář nebyl jen prvním stylu FCS, ale jedním z prvních předvedení originálního filipínského bojového umění na území Moravy. Akci zorganizoval Václav Vašek, který je vedoucím klubu SKTKD-Frýdek Místek a aktivním členem Modern Arnis Czech.
Semináře se zúčastnilo 17 lidí z různých měst /FM,Ostrava,Brno/ a různých stylů b.u. Program byl zaměřen na seznámení účastníků s fma, vysvětlení některých základních principů a procvičování univerzálních základů boje se zbraněmi v Kali/Arnis/Eskrima. Vyučovány byly techniky s tyčí, které byly posléze převedeny na mačetu, teleskop, kerambit, espada y daga, improvizované zbraně, neozbrojený boj, nůž a to vše za 4h30min. Byly vysvětleny některé omyly a předsudky, které panují nejen vůči fma, ale také v sebeobraně proti zbraním. Jedním z častých argumentů je, že Kali je složité a obsahuje velké množství technik a zbraní. Právě koncepce tohoto semináře ukázala, že jeden princip můžete aplikovat na různé způsoby boje a lze tak zvládbout velké množství zbraní za tak krátkou dobu. Tam, kde mi vidíme princip, laik vidí chaos. Účastníci se neučili jen techniky, ale také způsob myšlení při tvoření vlastního tréninku a odvození dalších technik z již známých principů. Ti aktivnější tak mohou ze semináře čerpat celý následující rok a mohou potom snadněji navázat při účasti na jakémkoli semináři fma.
Druhý den proběhl uzavřený seminář Modern Arnis a Bladesport v klubu sebeobrany SKTKD. Hned na začátku proběhly zkoušky na bílý a žlutý pás, které dopadly úspěšně. Na severní Moravě tedy existuje atkivní skupinka lidí, kteří se věnují Arnisu již 2 roky a mají i své první úspěšné studenty. Následovala výuka kopletního zkouškového programu na 3.st MA-DAV. Druhá skupina se věnovala boji nože proti noži podle konceptu FCS Kali.
Organizování této akce odhalilo velký zájem o boj se zbraněmi, který často naráží na předsudky a nedostatečnou informovanost. Na jedné straně jsou ti co tento způsob boje podceňují a na druhé zase ti co se jej bojí nebo se mu snaží vyhnout. Je pravda, že některé techniky Kali nejsou slučitelné s naším právním řádem a ne každý je ochotný riskovat zranění při boji s ratanovými tyčemi. Ale tomuto způsobu výuky se věnují jen malé skupinky zapálených nadšenců a celosvětový trend se pohybuje v jiné rovině. Velký podíl na výuce fma mají kluby jiných bojových umění /např. Jiujitsu, Karate, Kickbox,Krav Maga,WCH a sebeobrana/, které sledují své cíle a boj se zbraněmi je pro ně další metou na cestě vzdělávání. Z tohoto důvodu Tilius nabízí kromě FCS Kali také Modern Arnis, který naprosto vyhovuje moderním požadavkům. Zájemci se mohou volně vzdělávat a trénovat beze strachu ze zranění. Systém MA je určen naprosto pro každého včetně těch, kteří ani v životě nesportovali.
.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
ZKOUŠKOVÝ SEMINÁŘ MODERN ARNIS - DRÁŽĎANY
19.2.2011
SVEN BARCHFELD
19.2. 2011 připomínaly Drážďany bitevní pole. V ulicích hořely barikády a tisíce lidí se utkávaly v pouličních střetech.Nad městem kroužily helikoptéry a mezi policejními zátarasy kličkovala dvě česká auta s plným kufrem zbraní směrem k malé tělocvičně v těsné blízkosti centra. Toho dne probíhaly dvě významné akce. Na jedné straně neofašisté a demonstranti a na druhé straně seminář Modern Arnis.
Seminář vedl náš učitel Sven Barschfeld /4.dan MA/ a jeho náplň byla už dopředu jasná. Osmičlenná česká výprava přijela předvést svoje dovednosti a doladit techniky a znalosti z programu DAV. Mezi účastníky byly i kluby z Berlína a Polska. Cvičilo se celkem vlažně, protože ten největší zápřáh měl přijít až po semináři. Tři členy Tiliusu čekala těžká zkouška na hnědý pás /1.st/. Když si pročtete program v sekci "články" pochopíte, že je nutné předvést celkem dost rozsáhlé znalosti boje s různými zbraněmi a beze zbraně. Zkouška trvá zhruba 2h což není moc, ale probíhá v rychlostně vytrvalostním režimu a velmi tvrdě prověří fyzičku každého studenta. Střídají se různé drily s technikami blokování, odzbrojování, páčení,strhů, podmetů, úderů, kopů, graplingu a sebeobrany. Testuje se dynamika, rychlost, reflexy, koordinace a sebekontrola ve stresových situacích. Zbraně se neustále mění a v chaos tréninku dokonce bojují všichni proti všem a vším co je po ruce. Na konci se studenti brání proti útokům s tyčí plnou silou. Klade to velké nároky nejen na schopnost sebeobrany, ale také kontrolu nad svými pohyby, aby nedošlo ke zranění partnera.


Česká skupinka byla opět úspěšná a tři studenti byli odměněni hnědým páskem. Celkem je v Tiliusu již 7 členů s 1.st a to je rozhodně optimistická zpráva. Potěšující je také to, že jedním z nich je instruktor Tilius Příbram, který je tak nejvyšším technickým stupněm MA mimo Prahu.
Přestože naším hlavním stylem je FCS Kali, ve studiu filipínských bojových umění objevujeme nové oblasti a organizace DAV je se svými kontakty a zkušenostmi přímo ideální pro hlubší studium.
.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ZIMNÍ SOUSTŘEDĚNÍ 2011
7.-9.1.2011
TOMÁŠ SEVERA

V lednu proběhlo uzavřené soustředění Modern Arnis v Červené Řečici, které bylo určeno pouze pro pokročilé studenty s modrým a hnědým pásem MA.Hlavním plánem bylo kompletně probrat technický program DAV na 1.st a 1.dan před nadcházejícími zkouškami v německém Dortmundu a Drážďanech.Celkem se připravovalo sedm studentů z klubu Tilius Praha a Příbram /3x1.st a 4x1.dan/.Cvičilo se cca 15h a povedlo se také kompletně zdokumentovat 1.dan na video,které by pomohlo pokročilým v dalším studiu Modern Arnis.