FCS Kali - Alexandr Pisarkin / Praha 2011

6. listopadu 2011 v 22:03 |  zed
FCS KALI - PRAHA
5.-6.2011


Alexandra Pisarkina jsem poprvé potkal v roce 2005 na soustředění Modern Arnis Germany, kde měl žlutý pás jako já a coby studenti z východu jsme často cvičili spolu. Za posledních 6 let ušel velký kus cesty a pozvání z karlínského klubu Arnis jej nakonec přivedlo do Prahy. Alexandr měl již před Arnisem různé zkušenosti s b.u. včetně fma/JKD a dnes se v Rusku propracoval k titulu oficiálního zástupce nebo instruktora různých fma stylů /MA,FCS atd./.Velmi se zasloužil o šíření fma stylů v Rusku a pravidelně pořádá velmi dobře obsazené semináře v Jekatěrinburgu. Je to opravdový nadšenec, který neustále cestuje a stále se vzdělává. Jezdí často nejen do Evropy, ale také do USA a především na Filipíny.Studuje mnoho dalších stylů např. PTK,Sayoc Kali,Warrior Escrima,Balintawak,Pangamut,Filipino Combatives,Tres Puntas Abanico atd.Osobně také pravidelně cvičí u našeho oblíbeného Rodela Dagooce /MA int./ nebo už vyučuje na soustředění DAV.Ale tím hlavním důvodem jeho pozvání, jsou určitě jeho návštevy ve slovenském Trenčíně, kde nejdříve navštěvoval své přátele z FCS a později také vyučoval FCS Silat.
V karlínské sokolovně se sešla necelá třicítka lidí z různých koutů republiky i ze Slovenska. Kromě pravidelných studentů FCS tu byli i zájemci, pro které bylo FCS úplně nové. Celkem se odcvičilo více než 10h plus přestávky na oděd. Část cvičení patřila také organizátorům, kterým se tato akce povedla a o Alexe se dokonale postarali včetně povinné cesty po Praze.

První den:
Na začátku vysvětloval základní kroky do V a jednoduché principy blokování a vstupů, které byly následně drilovány ve dvojicích. Důležitý byl opět přenos principů z neozbrojeného boje na zbraně a naopak.Proto se tyto drily nejdříve cvičily beze zbraně,následně s noži a nakonec s tyčí.Nejde jen o bojové techniky,ale o to nejdůležitější v Kali a to je koordinace pohybů nohou,těla a rukou.S tím si každý začátečník užije spousty legrace ať už dělá nějaké jiné b.u. nebo ne. Nůž vystřídala tyč a na řadu přišlo blokování /4w/ a Contradas /vstupy/.Kombinace blokování úderů z různých směrů a následné protiútoky s využitím několika vzorů, musely probíhat přesně a rychle,aby tato obrana fungovala dokonale.Probrali jsme také několik odzbrojení a následovaly opět Contradas.Závěr patřil sestavě s nožem ve dvojici Teplate 1, který jsme nejdříve oživili s jedním a poté dvěma noži. Perličkou byl strh a varianty zakončování.
Template jsou velmi důležité drily v FCS,pomocí kterých se studenti učí nejen techniku,ale především rycholu reakci, jak v roli útočníka,tak i obránce.

Druhý den:
Začátek opět koordinační drily.Oproti sobotě se chodilo do uzavřených trojúhelníků a použilo se více technik.Hlavně Alex demonstroval jeden z nejdůležitějších principů FCS a to je Punio Mano.Nejdříve beze zbraní,pak dva nože a následně opět tyč.Znovu jsme se vrátili k blokování a Contradas, ale tentokrát s využitím meče/mačety.Samozřejmě,že se neblokovalo,ale vzhledem k ostří se upravily vstupy.Během kombinací různých zásahů se vždy dbalo především na pohyb celým tělem, který tak často dělá problémy.Při práci s nožem jsme se vrátili k rozdělanému Template 1 z předchozího dne a opět používali sinchronně dva nože. Po jeho dokončení se Alex věnoval kerambitu, který je v FCS tak populární.Techniky nebyly až tak moc známé z často zmiňovaného youtube a to je dobře. Zvláště dokončování na zemi není tak časté v běžné výuce a rozhodně to bylo inspirující.Na závěr Předvedl Pisarkin základní koncept jeho FCS Silat, který před pár měsíci vyučoval v Trenčíně.
Na seminář byly slyšet kladné ohlasy a organizátoři vyslovili své přání pozvat Alxandra do Prahy už příští rok na jaře.Doufejme, že k tomu dojde, protože Praha potřebuje nějaké to oživení.