S.D.S CONCEPT

10. září 2012 v 11:25 | Petr Tomášek |  Článek

S.D.S CONCEPT

Self Defence Stick (SDS) je sebeobranný koncept, který se zaměřuje na využití předmětů denní potřeby (např. klíče, svítilna, deštník), tak i klasických zbraní (tyčí o rozměru cca 15 cm) známých jako kubotan a nebo yawara pro sebeobranu. SDS není koncipováno jako bojové umění, ale jako soubor principů pro využití improvizovaných zbraní a taktiky pro řešení konfliktních situací v dnešním světě. Trénink SDS se drží hesla: "keep it simple", tedy se zde nevyučují žádné složité kombinace, ale jednoduché techniky, které se dají snadno a rychle osvojit. Autorem systému je p. Peter Weckauf z Rakouska, který má bohaté zkušenosti z oblasti bojových umění (např. Austria Krav Maga, Doce Pares, Kali/JKD, Luta Livre, box, Knife Fighting Concept).


Přestože SDS patří do oblasti "reálné sebeobrany" a techniky v něm vyučované umožňují poměrně rychlé osvojení, jedná se o komplexně pojatý systém výuky. Celý koncept je rozdělen do šesti technických stupňů tzv." levels". Každý level má své tematické zaměření a díky tomu SDS obsahuje odpovědi na neozbrojené formy napadení, útoky zbraněmi (nůž, tyč, pistole) a např. také techniky boje na zemi, transportní techniky, trapping, ochranu třetí osoby anebo strategie boje proti více útočníkům. Součástí SDS je i Security program, zaměřený na integraci principů SDS do výuky bezpečnostních složek.


Koncept SDS je dnes rozšířen ve více než 15 zemích. V jednotlivých klubech je buď vyučován jako samostatná část výuky anebo je velmi často integrován díky své univerzálnosti do systémů vyučovaných v těchto klubech. Výuka SDS může mít v jednotlivých zemích i své odlišnosti díky rozdílným zákonům a možnostem legálně nosit různé zbraně anebo sebeobranné prostředky. Koncept výuky SDS totiž není orientovaný na určitý typ zbraně, ale jedná zejména o soubor principů k využití zbraní/předmětů v sebeobraně.

V České republice je SDS vyučováno od srpna 2012 a to v několika školách v naší zemi.


SDS si klade za cíl řešení konfliktů deeskalační formou a zabránění zvyšování agresivity ve vypjaté situaci, ve které se může ocitnout každý z nás a to vždy v mezích zákona, zvyklostí dané země a karmy;)

zdroj: sds-concept.com

Petr Tomášek
/Study group leader SDS a člen Tilius Team/