Akce 2012

1. října 2012 v 23:18 | severin@centrum.cz |  zed
TFC - 26.-27.2012 - Červená Řečice
Setkání instruktorů z TFC Praha a Příbram. Souhrn celého instruktorského programu a zaměření na efektivní učení Level 1-2. Probrali jsme další vývoj a zaměření TFC v určitých oblastech bojového umění a taktiky v sebeobraně.

TILIUS FILIPINO COMBAT - BRNO
8.12.2012
Tomáš Severa
Skvělá účast na posledním semináři v tomto roce se sešla v Brně.Ukázaly se známé tváře z Brna, Jihlavy,Prostějova, Frýdku Místku a dokonce i Bratislavy. Proběhl souhrn TFC Level 2.Asistoval mi Péťa Tomášek.Kamil s Bohumilem složili zkoušky na Level 2.I Přesto,že jsme celkem svižně projížděly techniky neozbrojeného boje,boxu s tyčí a sebeobrany proti noži, všichni bez výraznějších problémů zvládli danné techniky a pochopili principy.
------------------------------------------------
FCS KALI - BRUSEL
30.-2.12.2012
Tomáš Severa
S potěšením jsem přijal pozvání belgické organizace BFMAA do Bruselu, abych zde vyučoval techniky FCS Kali. V Pátek dopoledne proběhla soukromá výuka zaměřená na program FCS Level 1-2. Odpoledne opět soukromka s ochrankou metra se zaměřením na neozbrojený boj a jeho využití v praxi. V sobotu byl regulerní seminář v délce 4h, který byl zaměřen na základy boje s tyčí /4w/, Punio Mano, tapping s nožem a Kerambit. Všichni účastníci měli velmi slušné znalosti fma /Doce pares, Pekiti Tirsia, Inosanto Kali, Silat atd./.Snažil jsem se vysvětlit kompletní základy FCS krok za krokem /old school/, aby všichni účastníci nejen perfektně rozuměli problematice, ale snadno navázali pokročilejšími technikami na dalších seminářích s Alexandrem Pisarkinem nebo Ray Dionaldem. Metodiku výuky a inspiraci k dalšímu tréninku FCS všichni přítomní ocenili. V neděli jsem se vrátil opět k soukromé výuce a vysvětlení drilů FCS do co největší hloubky a především jsem předvedl hry na získání co nejlepších dovedností.

------------------------------------------------------
JUDO SHOW CUP 2012
PRAHA 24.11.2012
Tomáš Severa & Petr Tomášek
Přijali jsme pozvání na exhibiční vystoupení Judo Show Cup 2012. Byla to teprve naše druhá akce v historii TFC. Vzhledem k nedostatku času na přípravu a zranění v týmu jsme vystupovali pouze dva. http://www.judoshowcup.cz/

-----------------------------------------------
TILIUS FILIPINO COMBAT
PRAHA 24.11.2012
Tomáš Severa
II.seminář v Tiger Gym Praha trval 5h a díky organizátorům byl za lidovou cenu 200Kč. Na začátek jsme vybrali základní blokování s tyčí "roof block" a její následné použití v boxerských kombinacích. Protože jsme byli v klubu jiujitsu-kickbox následovaly techniky v boji s tyčí na blízko např. hody, podmety a škrcení. Po krátké pauze se všichni seznámili se základním konceptem sebeobrany proti noži a následnými hrami, které zlepšují reflexy a přesné reakce na útok z jakéhokoli úhlu. Tehchniky se procvičovaly i v drilu Hubud Lubud. Závěr patřil neozbrojenému boji v podobě několika technik Silatu a Kuntao doplněné podmety a drásáním obličeje. Větší část účastníků tvořili začátečníci a bylo i 6 žen, všichni zvládli techniky bez problémů a užili si přitom spoustu zábavy a legrace. Tři ženy dokonce úspěšně asistovaly instruktorovi při přednášce a dokázaly, že svou precizností a trpělivostí dosahují viditelných výsledků. Na semináři také byly předány certifikáty Martě /Level 1 TFC/ a Aničce /Level 3 TFC/.
-----------------------------------------------------
TCS KNIFE FIGHTING CONCEPT
Brno 10. 11. 2012
Peter Weckauf
V areálu Masarykovy univerzity proběhl v sobotu další z řady seminářů zaměřených na výuku boje s nožem podle systému TCS Knife Fighting Concept (dále jen TCS). Seminář vedl zakladatel systému p. Peter Weckauf (Doce Pares, JKD/Kali, Jeet Kune Do, Luta Livre, Wing Tsun,Box, Krav Maga…), který stejně jako jeho styl TCS není v naší zemi již neznámý, o čem svědčí vysoký počet účastníků semináře a také to, že se nejednalo z daleka o jeho první akci v České republice.
Na seminář do Brna dorazilo přes třicet zájemců a to ze všech koutů naší země, významná byla především účast lidí z Krav Maga Kapap a IAODG. Po nástupu a úvodním slovu p. Mariána Komrsky, který byl pořadatelem a zároveň je zástupcem Petera Weckaufa v naší zemi, začal seminář. Začátek byl pro všechny účastníky společný a výuku vedl Peter Weckauf. V tom to prvním bloku se Peter zaměřil na principy boje s nožem v reverzním úchopu a to zejména na techniky bodů, práci se vzdáleností, obcházení bloků (tzv. trapping) a různé formy zakončení boje. Po té následovala krátká přestávka a po ní zkoušky na technické stupně a to na Level 1 a 2. Po zkouškách byla výuka již rozdělena do skupin dle technických stupňů v TCS a to od úplných začátečníků až po nejvyšší skupinu, která cvičila na třetí a čtvrtý level. V této fázi výuky Peterovi pomáhali jeho tři instruktoři, kteří vedli výcvik v jednotlivých skupinách. Závěr semináře byl opět pro všechny společný a Peter se v něm opět zaměřil na rozvíjení dovedností v boji s nožem v reverzním úchopu a to formou drilu.
Celá akce probíhala ve velmi přátelské atmosféře a je skvělé, že v roce 2013 bude výuka vedená Peterem Weckaufem v naší zemi pokračovat. Více si o systému TCS můžete přečíst zde http://www.knifefighting-concept.com/.
Petr Tomášek
----------------------------------------------------
TFC - JIHLAVA
27.10.2012
Tomáš Severa
V Jihlavě vznikl nový klub Tactical & Filipino Combat Jihlava pod vedením Standy Hybáška. K této příležitosti byl pozván na další jednodenní seminář Guro Tomáš Severa z Tilius o.s.. Náplní byl program TFC, pochopení principů filipínského boje a příprava na zkoušky. Dopolední cvičení zahrnovalo neozbrojený boj Panantukan. Probrali jsme několik boxerských drilů s rukavicemi, základní kopy a sebeobranu proti úderům. Následoval Gunting /údery na citlivá místa/ a jeho procvičování v drilu Hubud Lubud. Po obědě následovaly Sinawali /2 tyče/, blokování a box s jednou tyčí, sparingový dril s tyčí a nožem, základy sebeobrany proti noži za pomocí dvou drilů.Na zavěr byl zopakován systém boje s improvizovanými zbraněmi a jejich přebíjení ve vojici. Počet účastníků se opět zvýšil a přijeli i studenti z Brna, Prostějova a Českých Budějovic. Asistoval Instrutor TFC Jan Zajíček. Na závěr proběhly zkoušky, které úspěšně složil jeden ze studentů TFC Jihlava.
------------------------------------------------------
Noví instruktoři Modern Arnis Czech
28.9.2012
Dortmund
Na začátku kempu West of the best 2012, proběhly zkoušky na mistrovské stupně 1.-5.dan Modern Arnis.V zkušební komisi zasedali 4 mistři z USA a dalších 6 z Německa /5.-8.dan/. Účastníci byli rozděleni podle technické úrovně a byli jim přiděleni zkušební komisaři. Mistři mohli posuzovat úrověň ve všech skupinách. Po více než 2h30min fyzického a psychického vypětí bylo rozhodnuto. Česká výprava zaznamenala další úspěch a posunula úroveň fma v ČR zase na vyšší úroveň. Náš klub má již celkem 7 bojovníků s mistrovským titulem Guro a to je velký úspěch nejen jednotlivců,ale i trenérů. Tři nově otestovaní obdrželi certifikát DAV /Deutscher Arnis Verband/ a IMAFP /International Modern Arnis Federation Philippines/.
Guro Tomáš Severa - 2.dan Modern Arnis /DAV-IMAFP/
Guro Vít Skalník - 1.dan Modern Arnis /DAV-IMAFP/
Guro Slavo Jelen - 1.dan Modern Arnis /DAV-IMAFP/

------------------------------------------------
MODERN ARNIS - DORTMUND
BEST OF THE WEST CAMP
28.-30.9.2012
Dieter Knuttel - Dan Anderson - Tim Hartman - Chuck Gaus - Brian Zawilinski
Kemp byl věnovaný především americkým mistrům Modern Arnis, kteří spolu s Dieterem Knuttelem vzpomínali na zakladatele Modern Arnis Prof. Remyho A. Presase. Více než 200 účastníků /polovina byla držiteli mistrovského stupně MA/ mělo možnost se seznámit s MA,tak jak jej učil profesor v USA. Kromě neozbrojených technik a boje s nožem se větší část technik odehrávala v drilu Tapi Tapi. Více v článku zde.

----------------------------------------------------
FCS KALI GATHERING - KARLSRUHE
21.-23.9.2012
Tuhon Ray Dionaldo
Již 4.ročník velkého semináře v německém Karlsruhe navštívila více než stovka zájemců. Celá akce byla dokonale organizačně zvládnutá. Německý tým se staral nejen o hlavní akci, ale také zajišťoval občerstvení nebo večerní zábavný program plný her, jídla a piva. Po celou dobu nebylo o vtípky nouze a navazovaly se osobní kontakty napříč celou Evropou. Obzvláště žen tu bylo mnohokrát více než je v ČR obvyklé a signalizuje to,jak jsou v zahraničí mnohem otevřenější boji se zbraněmi. Bylo zde i mnoho zájemců z jiných stylů bojových umění jako JuJutsu, Wingtsun, Krava Maga, JKD, Kalisikaran, Balintawak atd.
Tuhon Ray Dionaldo kombinoval starší i nové techniky, aby si přišli všichni na své, včetně těch co FCS nikdy necvičili. Velká část byla věnována především noži. Základní blokování provázelo obcházení nožem nebo různé finty. Ray také předvedl jeden z templatů /sestava s nožem ve dvojici/, kde poukázal na různá využití nože a jeho nebezpečí. V oblasti boje s tyčí představil některé novinky v drilech /transition dril,Tapi Tapi/, které jsou zaměřeny na pohotovější blokování a rychlejší reakce. Údery s tyčí jsou doprovázeny i údery pěstí či puniem. Na závěr jsme podrobněji probrali rytmické kombinace úderů neozbrojených rukou s návazností na boj s nožem či kerambitem. Pomocí této metody se dá vyvinout obrovská rychlost a razance útoku.
Seminář v Karlsruhe se každý rok postupně rozrůstá ve slušnou mezinárodní účast. Byly zde reprezentanti Izraele, Slovenska, Rakouska, Španělska, Švýcarska, Německa, Maďarska, Polska a České Republiky. Byly zde i zájemci z Ukrajiny, Litvy a dalších zemí. První den měli možnost zástupci předvést malou ukázku a prezentovat tak svou osobu. Velmi potěšující bylo, že někteří z nich /Německo,Švýcarsko/ obdrželi od Tuhona titul Instruktor FCS Kali a rozšířili tak řady instruktorů v Evropě.
Česká výprava čítající šest studentů byla také úspěšná. Po více než 2h30min zkoušení obdrželi dva studenti Level 2 a čtyři Level 4 - Petr Tomášek /TFC Praha/,Tomáš Severa /TFC Praha/,Radek Mačák /TCC Praha/,Dan Stružka /Comitatus Plzeň/
-------------------------------------------------------------
MODERN ARNIS - DRESDEN
1.9.2012
Sven Barchfeld
Naše skupina z Čech se na semináři Modern Arnis věnovala pokročilým technikám na mistrovské stupně 1.-2.dan. Probrali jsme některé změny v programu a doladili detaily. Bylo toho hodně,ale vyzdvihnul bych sebeobranu proti noži, kde partner útočil synchroně údery a kopy,takže bránit se vyžadovalo hodně soustředění. Boj s tyčí proti 2-3 útočníkům najednou, neozbrojené drily s podmety a škrcením. V Klasickém Arnisu jsme proti sobě bojovali s různými zbraněmi - mačeta-mačeta / espada y daga-mačeta/ 2tyče - espada y daga atd. Opět bych poděkoval Svenu Barchfeldovi /5.dan MA/ za maximální vtřícnost při předávání informací.
-------------------------------------------------------------
CAMP TCS/SDS
8.-12.8.2012
Peter Weckauf
Na začátku srpna se v kempu Borovina (Podhradí nad Dyjí) uskutečnilo první soustředění zaměřené na systémy S.D.S (Self Defense Stick Concept) a T.C.S (Knife Fighting Concept), které vedl jejich zakladatel Peter Weckauf. Program soustředění byl rozdělen na dopolední trénink, který byl zaměřen na SDS a odpolední část, která byla věnována boji s nožem. Celá akce probíhala ve velmi přátelské atmosféře a každý večer byl věnován, také utužování kolektivu (fotbálek, disko, táborák, slivovice… ;). Na konci kempu proběhly zkoušky v systému S.D.S a to na první instruktorský stupeň a všichni účastníci v nich uspěli. Celu akci organizoval zástupce Petera Weckaufa pro Českou republiku a to p. Marian Komrska a tímto mu děkuji za možnost zúčastnit se této skvělé akce. Více o systémech S.D.S, T.C.S a klubu SAMI, kde Peter Weckauf působí najdete na stránkách (http://www.sds-concept.com/; http://www.knifefighting-concept.com/; http://www.sami.at/).
Ing.Petr Tomášek /instr. TFC/
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
TILIUS - OTAVA
8.-12.8.2012
Zůčastnili jsme se pravidelné vodácké akce pořádané naším občanským sdružením Tilius. Během pěti dnů jsme sjeli řeku Otavu od Sušice až po Putim.Kromě bojovníků byla akce určena také pro jejich rodiny, zvláště ty nejmenší. Během cesty jsme navštivili hrad Rabí a Strakonice. Každé ráno proběhl krátký cross training a došlo i na Modern Arnis.

---------------------------------------------------------------------
TFC - BRNO
4.8.2012
Tomáš Severa
.
V Brně již naplno probíhá studium programu TFC. Během semináře se probral celý Level 1-2. Proběhly také zkoušky na level 1, kterými zdárně prošli dva bojovníci z místního klubu Freedo.
---------------------------------------------------
TCS - BRNO
29.7.2012
Marian Komrska
Náš instruktor Petr Tomášek se zúčastnil přípravného semináře TCS /Knife Fighting Concept/ pod vedením českého zástupce Mariana Komrsky.
-----------------------------------------------------
TFC - JIHLAVA
14.-15.7.2012
Tomáš Severa
Třetí seminář proběhl v bývalých vojenských prostorech, kde se dnes usídlili hlavně příznivci airsoft. Akce byla spíše uzavřená, aby jsme probrali co nejvíce z programu TFC. První den začal technikami s tyčí, sebeobrana proti noži a nakonec základy boxu Panantukan. Druhý den opět tyč a nácvik sparingu, přechod na sparingový dril s nožem a sebeobrana proti noži. Pro velký zájem jsme se lehce dotkli TFC Blade program, kdy se bráníte s nožem proti noži. Nakonec Panantukan - Gunting a kruhová obrana Silatu. Čtyři zájemci úspěšně složili zkoušky na Level 1.
-------------------------------------------------------------
PRVNÍ POMOC - TECC
14.7.2012
Strakonice

Naši instruktoři se zúčastnili kurzu první pomoci TECC /Tactical Emergency Casualty Care/ pod vedením zdravotnického záchranáře prap. Jaroslava Duchoně.

-------------------------------------------------------------------
4.7.-8.7.2012
LIBČICE NAD VLTAVOU
Tomáš Severa & Vít Skalník
----------------------------------------------------------------------------------------
Modern Arnis Dresden
2.6.2012
SVEN BARCHFELD

Po půl roce jsme opět vyrazili na seminář Modern Arnis do Drážďan, který pravidelně vede Sven Barchfeld /5.dan MA/. Jako vždy, jsme jej věnovali především studiu programu DAV, který poslední dobou prodělal několik malých změn. Je stále příjemnější, že se tu setkává téměř desítka instruktorů od 1.st - 5.dan MA. Seminář se tak stal především místem setkání,kde konzultujeme techniky mezi sebou a Sven B. nám sekunduje v roli poradce, který zasáhne kdykoli něco nevíme nebo děláme špatně. Kromě několika rychle vyřešených otázek jsme se věnovali především boji s jednou tyčí a pokročilým kontratechnikám proti obraně soupeře. Na zahřátí jsme projeli klasické drily nebo Tapi Tapi, kde zkoušíme různá páčení, hody, škrcení a zároveň provádíme obranu a kontratechniky,které pokračují dokud někdo nezvítězí. Všechna cvičení tak připomínají spíše sparing na blízkou vzdálenost, kde si můžeme testovat různé techniky s tyčí nebo se jí v některých případech zbavit a pokračovat například grapplingem. Pokročili jsme i ve vstupech do Doppel sinawali s jednou tyčí,které mi ještě před pár lety připadalo jako porušování fyzických zákonů.Druhou půlku jsme probírali využití několika drilů s nožem včetně Tappingu, kde jsme se zaměřili na změnu rytmu, odzbrojení, vyrušování, úderům atd. Cvičilo se s nožem proti neozbrojenému i nůž vs nůž v různých drženích. Na závěr jsme řešili volné útoky s nožem nebo rukou. Pro lidi,kteří se zaměřují vždy na blokování zbraně to může být problém. Přestože jsme zvyklí např. z Tappingu blokovat i soupeřovi údery neozbrojenou rukou,zatímco útočí i s nožem, v tomto případě se cvičení blížilo více reálu, čím víc si vás chtěl partner vychutnat a pokořit vás. Po několika letech cvičení jsme se s instruktory MAC shodli na tom,že nás krátké výlety do Drážďan baví stále více a trénink získaných technik nás posunuje stále dopředu.
-----------------------------------------------------------
Tilius Filipino Combat
Filipino Combat Systems
BRNO
27.5. 2012
TOMÁŠ SEVERA
V klubu Freedo Brno se tentokrát sešlo 17 účastníků z různých skupin sebeobrany. Jako asistent pomáhal Petr Tomášek z TFC Praha. 5h cvičení bylo po domluvě zaměřeno na základy sebeobrany a boje s tyčí, převedení principů na různé zbraně v rukou obránce i útočníka. V druhé půlce byly vysvětleny téměř kompletní základy blokování proti útoku s nožem a následné zastavení útoku nebo pokračování na zem. Před složitějšími technikami dostaly přednost reakční hry, práce s úhly protiútoků a především vysvětlení těch nejzákladnějších principů napříč fma.
---------------------------------------------------------------.
Tilius Filipino Combat - Praha
Instruktorské tréninky zaměřené na Kerambit
duben 2012
-------------------------------------------------------------------------------------------------
TiIius Filipino Combat - Tigerteam
Praha
7.4.2012
TOMÁŠ SEVERA
Po třech letech jsem se opět ocitl v Tigerteamu a také to byl za tu dobu jediný seminář v Praze. Během jednoho měsíce se zaregistrovalo přes 30 účastníků a tak jsme museli, vzhledem k rozměrům tělocvičny, odmítnout dalších dvacet.
Seminář byl rozdělen na dopolední blok boje s tyčí a odpolední blok obrany proti noži. Oba proběhly ve stejném scénáři : základní útoky + základní kroky + základní bloky = drily + techniky Dumog. Principy s tyčí i nožem se navzájem prolínaly. Hlavní byla jednoduchost a funkčnost. Poté následoval nácvik sebeobrany pomocí her a modelových situací.
-------------------------------------------------------
TCS Knife Fighting Concept
SDS Self Defence System
Praha
31.3.2012
PETER WECKAUF
Poprvé jsem objevil Petera Weckaufa v r.2005, když jsem chtěl navázat na předchozí zkušenosti z IKAEF. Ve svém klubu SAMI vyučoval různé styly a mezi nimi byla i Doce Pares Eskrima /France Stroeven/ a Kali-Jkd /Bob Breen/. Po rozhodnutí studovat Modern Arnis jsem sledoval jeho další vývoj, kdy se mu velmi dařilo jako hlavnímu instruktorovi Krav Maga Austria. Peter byl také první instruktor fma, kterého jsem viděl vyučovat jednotlivé disciplíny odděleně, a byly přijímány velmi pozitivně. Kromě již zmíněné Kali-Eskrima se staly populární systémy Boj s nožem /TCS/, Improvizované zbraně /SDS/ a Panantukan. Poslední zmíněný systém filipínského pouličního boxu byl populární i v našem klubu, kde jsme cvičili linii IKAEF-DAV-Bob Breen, a tak jsem v r.2009 znovu uvažoval o spolupráci s PW a dokonce jsem během mého služebního pobytu ve Vídni navštívil několik tréninků Panantukan přímo v SAMI. Vidět plnou tělocvičnu lidí cvičících tento styl byl opravdu zážitek. V tomto roce jsem také potkal slovenské přátele cvičící FCS Kali a tak byla spolupráce s PW opět odložena. O dva roky později r.2011 se objevila na Moravě první skupina lidí cvičící TCS-SDS /Marian Komrska/ a následně se rozjela spolupráce PW a Krava Maga Kapap ČR. Bylo pro mě příjemným překvapením, že jeden z hlavních představitelů KMK Michal Janoušek pozval PW do Prahy na uzavřený seminář a byl ochotný se s námi o tuto zkušenost podělit.
Seminář zahrnoval 6h cvičení čistého času a byl zaměřen na seznámení studentů Krav Maga se systémy TCS a SDS. Začalo se se základními útoky s nožem a využití vzoru Sinawali pro střídání rukou. Postupně ukazoval standardní bloky, vstupování, odzbrojování a aplikace ve stoje, na zemi a u zdi. Druhá půlka semináře pokračovala s konceptem SDS, kdy jsme se bránili pomocí kubotanu, knihy, igelitové tašky atd. při využití základního principu Guntingu. Opět jsme vše vyzkoušeli ve stoje, na zemi i u zdi a na závěr došlo i na oblíbenou sebeobranu proti pistoli. Peter Weckauf vystupoval po celou dobu semináře velmi uvolněně a příjemně, tak jak jsme zvyklí u našich západních sousedů. Znovu se ukázalo, že spojení Krav Maga a filipínských bojových umění je v dnešní době žádané a předznamenává to další vývoj v oblasti sebeobranných a taktických systémů.
---------------------------------------------------------
Modern Arnis Brno
24.3.2012
TOMÁŠ SEVERA

Další brněnský seminář byl spíše uzavřenější, protože byl věnován kompletnímu programu na žlutý pás Modern arnis DAV. 9 lidí /Freedo,Krav Maga/ ,kteří většinou patří k pravidelným návštěvníkům si zopakovalo nebo naučilo všechny předepsané techniky krok za krokem.Na program se můžete podívat zde.
---------------------------------------------------------------
Tilius Filipino Combat Jihlava
17.-18.3.2012
TOMÁŠ SEVERA


Po prvním semináři v r.2011, který organizoval jihlavský klub S.C.A.R.S., se vytvořila stabilní skupina lidí se zájmem o studium filipínského boje. Druhý seminář tak byl logicky zaměřen na představení programu TFC, kde jsou obsaženy základy boje s tyčí, nožem, improvizované zbraně a Panantukan.
První den začal základními kroky, útoky s tyčí a blokováním na blízkou vzdálenost Corto. Následně jsme začali pracovat s technikami "Modern princip", který byl nejdříve aplikován v obraně s tyčí /Palis Palis/ a následně převeden na použití teleskopu a neozbrojeného boje. Odpoledne jsme cvičili sparingový dril s tyčemi a Panantukan. Po skončení semináře pokračovala uzavřená skupina ve sparingovém drilu s nožem, který vycházel z předchozího drilu s tyčemi. Výuka pokračovala základy sebeobrany proti noži, který je obsažen v programu TFC.
Druhý den jsme navázali na "Modern princip" a aplikovali stejné pohyby při použití různých zbraní a předmětů v rukách útočníka i obránce. Pak už patřila velká část oblíbenému Panantukanu /filipínský box/. V drilu jsme procvičili kombinace útoků na citlivá místa s použitím různých úderových ploch a chytání. Po obědě přišel na řadu Gunting /blokování s drcením kloubů a útokem na citlivá místa/.Omezení počtu účastníků a jejich nasazení velmi připomínalo rodinou atmosféru, která je pro filipínská bojová umění tak typická.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tilius Filipino Combat České Budějovice
18.2.2012
TOMÁŠ SEVERA
Uzavřený seminář sebeobrany proti noži a boj s nožem pro ozbrojené složky
-
--------------------------------------------------------------
FCS Kali Plzeň
4.-5.2.2012
MARTIN MEDVEC

Víkendový seminář FCS s instruktorem M. Medvecem, organizoval D. Stružka z Comitatus Plzeň. Přijeli i další členové FCS Czech z pražských klubů Tilius a A.T.A. První den jsme cvičili s tyčí techniky Punio Mano, Tapi Tapi a stick fighting strategie dril s přechody do různých vzdáleností. Potom jsme probrali oblíbený Cinco Teros Harap Likod, který je zaměřen na koordinaci při boji s mačetou proti více útočníkům.Druhý den byl zaměřený na nože. Martin nám ukázal dlouho opomíjený Template 3 s nožem v pravé ruce a pak už byl věnován dostatečný prostor pro Kerambit. Dále jsme s nožem ještě cvičili základy Tappingu a pokročilí Knifefighting strategie.


Kromě semináře, měli instruktoři jednotlivých klubů, možnost probrat zkouškový program a zajistit tak dostatečný technický rozvoj FCS Czech.
--------------------------------------------------------
Modern Arnis Brno
22.1.2012
TOMÁŠ SEVERA

Na začátku r.2012 proběhl další ze série seminářů Modern Arnis v Brně vedený instruktorem Tomášem Severou.Oganizovala skupina Freedo.V prvním bloku technik jsme se zaměřili na Klasický Arnis jmenovitě na Karanzu s mačetou /stínový boj/ a Corto /blokování a boj na blízkou vdálenost/.Oproti MA je zde kladen větší důraz na práci nohou a těla. Stejné principy jsme poté převedli na boj s nožem. Následovala sebeobrana s tyčí /teleskopem/ proti neozbrojenému a byly vysvětleny 3 vzdálenosti a strategie. Důležitá část semináře byla sebeobrana proti různým chycením,škrcením a obejmutím. Nejčastěji se jednalo o jednoduché techniky vytržení,vypáčení,útoky na bolestivá místa s následným převedením na sebeobranu s propiskou.Na závěr jsme uzavřeli program 4.st výukou Tapi Tapi /dril s tyčí/.