TCS knife / stick concept

22. července 2013 v 15:13 | Petr Tomášek |  zed
TCS KNIFE FIGHTING CONCEPT/SELF - DEFENSE STICK CONCEPT
Lažánky 17.7 - 21.7.2013
Peter Weckauf
V druhé polovině července proběhl nedaleko Brna již druhý sportovní kemp zaměřený na výuku dvou systémů vídeňské školy SAMI. Tak jako minulý rok byl kemp zaměřený na systém boje s nožem TCS Knife Fighting Concept a sebeobranný systém S.D.S Concept (improvizované zbraně). Kemp nevedl nikdo jiný než hlavní instruktor vídeňské školy Peter Weckauf, který do naší země jezdí již pravidelně vyučovat. Společně s Peterem přijeli i jeho instruktoři, kteří mu při výuce asistovali a to Georg Platzer a Irene Zavarsky.
Program na kempu byl rozdělen na dvě části. Dopoledne jsme se věnovali TCS a odpoledne pak SDS. Jednotlivé výukové bloky začínaly vždy společným cvičením a pak jsme se vždy rozdělili do skupin dle technických stupňů. Během dopoledních výukových bloků nás Peter seznamoval s programem TCS na jednotlivé technické stupně. Během týdne jsme procvičovali např. techniky boje nože proti noži, drily zaměřené na odzbrojování nebo zvýšení technické vyspělosti, trapping (obcházení bloků), sebeobranu proti noži a nebo sparingové techniky.
V SDS jsme byli rozděleni do dvou skupin a to na první a druhý level. Peter zde vyučoval zejména využití krátké tyčky (kubotan/svítilna atd.) v sebeobraně. Šlo o různé formy úderů, pák a techniky obrany proti různým formám napadení (držení, škrcení atd.). Pokročilé studenty Peter seznamoval pak s technikami trappingu a pokročilými formami obrany proti úderům. SDS však není limitováno pouze na předměty jako je např. svítilna nebo kubotan,ale obsahuje i např. flexibilní zbraně (pásek, šála) a tak jsme cvičili i s nimi. Zde jsme formou drilu nacvičovali různé formy škrcení a kontroly a jejich využití v sebeobraně.
Na samotném závěru kempu pak proběhly zkoušky v systému TCS. Zkoušky probíhaly na technické stupně Level 1,2 a 3. Kemp však rozhodně nebyl jen o cvičení. Každý večer probíhalo utužování kolektivu na zahrádce, a jelikož v areálu byl i bazén, tak každý hojně využíval možnosti koupání během poledne anebo i večer. Pěkným zpestřením byla také přítomnost dvou muzikantů a zejména fireshow v podání dvou umělců z Brna, na jehož konci si každý mohl vyzkoušet "plivání ohně" ;). Celý kemp, tak probíhal ve velmi příjemné atmosféře.
Rád bych zároveň poděkoval pořadateli kempu p. Mariánu Komrskovi za možnost se této skvělé akce zúčastnit.

Více o systémech TCS a SDS si je možné najít na:

Petr Tomášek