TFC soustředění 2013

22. července 2013 v 15:25 | severin@centrum.cz |  zed
FILIPINO COMBAT CAMP 2013
6.-12.7.2013
Tomáš Severa - Vít Skalník - Ondra Skalník
.
Pro sedmý ročník soustředění TFC Praha byla sedmička šťastné číslo. Počasí se vydařilo, kvalita vody v přehradě Trnávka byla perfektní, jídlo u Pípalů skvělé a počet účastníků během týdne dosáhl čísla 38!!!. Bojovníci přijeli z celé ČR, ale nejvíce byly zastoupeny kluby z Prahy /Tomáš Severa/, Brna/Židlochovice /David Volánek, Erik Doležel, Bohumil Duchoň/, Jihlavy /Standa Hybášek/ a Příbrami /Vít Skalník/. O víkendu se také sešla téměř kompletní tzv. stará garda instruktorů /T. Severa, J. Zajíček, F. Zajíček, V. Skalník, M. Kodaj a P. Tomášek/, která stála u zrodu Modern Arnis a FCS Kali v ČR. Dále se kempu zúčastnili ostřílení borci z jiných stylů, ale také začátečníci, kteří si mohli vyzkoušet techniky, o jakých by se jim ještě nedávno ani nesnilo. Čtveřice instruktorů si rozdělila výuku na tři oblasti, které se v konečné fázi navzájem prolínaly. Guro Tomáš Severa vedl hodiny tradičních filipínských technik se zbraněmi i beze zbraně, Guro Vít Skalník představil systém reálné sebeobrany s teleskopem a závodník Ondra Skalník nás uvedl do základů bojového sportu MMA.
Sobota
První den se představili všichni čtyři instruktoři. Tomáš Severa ukázal pákový dril na Level 5 TFC a s výukou mu pomáhal Petr Tomášek. Vít Skalník vysvětlil možnosti dvojitého krytu hlavy v neozbrojené sebeobraně a doplnil agresivními protiútoky pomocí loktů na bolestivá místa. Dvouhodinový blok patřil Ondrovi Skalníkovi, který je dlouholetý člen Tilius o. s. a momentálně aktivní závodník MMA za klub Pentagym Praha. Na zahřátí se všichni trochu potahali ve stoje a pak si zkoušeli nástup do hodů. Zbytek cvičení se odehrával na zemi se zaměřením na kontrolu soupeře v T pozici a přechody do vítězné. Po večeři jsme se lehce zahřáli při stínování s tyčí a už se servíroval tatarák doprovázen kvalitním pitným režimem a sledováním videa s fma tématikou.


Neděle
V dopoledním bloku vysvětlil Ondra základní techniky na zemi v guardu /blokování, údery, kontrola, nástupy do lámání rukou atd./ a opět přechod do vítězné pozice. Na závěr předvedl s Víťou malou ukázku flow mezi jednotlivými technikami a naznačil další možnosti MMA . Většina účastníků nikdy MMA necvičila a někteří by se pravděpodobně ani nezajímali o návštěvu takového klubu, přesto bylo vidět nadšení, že si něco takového mohli vyzkoušet. Velmi chválili Ondru za vynikající přístup k výuce, kdy v naprosté pohodě trpělivě ukazoval a vysvětloval. Cvičili naprosto všichni, včetně začátečníků, a ani děvčata se nenechaly zahanbit a poctivě bojovaly. Na první pohled se mohla zdát volba MMA na soustředění fma trochu exotická, ale podobné kombinace jsou v zahraničí naprosto běžné a už jsem měl tu čest například na kempu IKAEF. MMA si navíc velmi dobře rozumí s technikami filipínského Panantukanu /street boxing/ a Dumogu /zápas/, spolu pak tvoří jeden účinný celek. Ondrův styl, který měl možnost zlepšovat na instruktorském školení ve Skandinávii, se trochu liší od sportovního BJJ svou jednoduchostí a praktičností, která je pro potřeby TFC nejdůležitější.


Během odpolední přestávky proběhla výuka na přání. Tomáš ukázal několik druhů drilů pod názvem Sumbrada, které si mohli všichni zacvičit s tyčí nebo nožem.
Odpoledne vysvětloval tzv. "Modern Princip - Palis Palis", kdy se jeden pohybový vzor aplikoval do obrany pomocí tyče, kubotanu a prázdných rukou proti útokům s tyčí, nožem a prázdnýma rukama na blízkou vzdálenost. Večerní trénink na téma program TFC zahrnoval drily Sinawali /2 tyče vs 2 tyče/ na Level 2-4 podle úrovně studentů. Bylo příjemným překvapením, že tyto techniky znovu získávají na oblibě a někteří cvičili ještě po skončení tréninku.


Pondělí - úterý
Jako v předchozích dnech jsme cvičili 3h dopoledne, 2h odpoledne a 1h večer. Vzhledem k panujícímu vedru byl odpolední trénink přesunut na pláž u přehrady Trnávka. Tomáš vysvětloval základy boje s tyčí na blízkou vzdálenost /Corto/, dlouhou vzdálenost /Largo/, vnímání vzdálenosti /fma geometrie/ a přechody mezi nimi. Začátečníci i pokročilí cvičili dohromady, protože na těchto základech fma je třeba stále pracovat. Používali jsme soft tyče z důvodu bezpečnosti a správného nácviku, protože se jedná hlavně o úderové techniky bez složitých páčení a porazů. Pravidelné byly i nácviky stínového boje s tyčí /Karanza/ a sebeobrany pomocí Palis Palis-Modern principu, aby docházelo k viditelnému zvýšení kvality bojovníků. Neustále mlátit svého soupeře při pohybu dopředu, do strany nebo při ústupu je potřeba neustále drilovat a zvyšovat rychlost a sílu úderů. Techniky Panantukanu /box/ se opět omezily na základní blokovací kombinace a Gunting /protiútoky loktem/, protože pro ně platí stejné pravidlo, jako u tyčí. Stejný průběh měla i sebeobrana proti noži, kde se nejčastěji chybuje a na blokovacích reflexech je nutné stále pracovat, aby se mohlo dále navazovat složitějšími technikami. V úterý na odpoledním tréninku si všichni vyzkoušeli i tradiční techniky Panantukanu/Silatu. Večerní tréninky zahrnovali program TFC Level 1-4 s nožem a tyčí podle úrovně studentů. Po náročném dni opět následovala relaxace v místní hospůdce.


Středa
Měla být odpočinkovým dnem na jedné z pláží Želiva, ale Víťa začal dopolední trénink pěkně zostra. Porazy na zem a sebeobrana na zemi pomocí zavřeného teleskopu v reálné situaci trochu rozproudila krev přítomných. Ukázkám prospěl i fakt, že mu pomáhal jako sparing partner Tomáš Urie, který byl dlouholetým zápasníkem, a ti dva se opravdu moc nešetřili. Mnozí si opět vzpomněli na víkendový blok MMA a nebyla to náhoda. Obzvláště dívky si mohly vyzkoušet pocit, kdy na nich leží stokilový chlap a chce jim ublížit. Jak je zvykem v Tiliusu i toto cvičení proběhlo bez problémů a všichni si jej užili. Na závěr proběhlo školení na téma prevence proti kriminalitě a použití jednoduchých technik s teleskopem na udržení soupeře v uctivé vzdálenosti. Víťa také předvedl svou sbírku improvizovaných zbraní včetně broušených kartáčků na zuby a jiných vychytávek


Ve zkráceném odpoledním tréninku Tomáš všem představil Blade Program Level 1, který je určen především pro pokročilé a instruktory. Nejedná se o složité techniky, ale jsou určeny k likvidaci útočníka pomocí tradičních filipínských zbraní, jako je nůž nebo mačeta. Protože Blade Program vychází z principů TFC programu, stačilo pouhých 50min na vysvětlení a procvičení mnoha technik /nůž-nůž, nůž-neozbrojený, mačeta-mačeta/, které jsou běžně náplní mnoha seminářů fma. Přestože se Tilius věnuje především sebeobraně v rámci platných zákonů o nutné obraně, snažíme se udržovat i tradiční techniky určené pro válečné účely, jako je to např. v bojových uměních Iaido, Kendo, Kungfu, šerm, Krabi Krabong atd. Přestože se cvičí s tréninkovými zbraněmi, samotný respekt vůči ostří rozvíjí pohyb a vnímání vzdálenosti v ostatních způsobech boje včetně neozbrojeného.Večerní seznamování s programem TFC bylo zaměřeno na sebeobranu proti chycení ruky nebo ozbrojené ruky z Level 1. Postupovalo se od těch jemnějších k odvrácení útoku až po agresivnější s úderovými technikami a strhy. Cvičili opět všichni bez rozdílu úrovně, protože Level 2 a 4 byl vysvětlen v ostatních hodinách.


Čtvrtek
Zpátky k základům! Karanza, Palis Palis, Largo s tyčí na rozjetí, aby bylo jasné, že opakování je největší tréninkovou zbraní bojovníka. Tomáš ještě stihnul několik strhů a podmetů na zem a zde už navázal opět Víťa s konceptem boje s tyčí/teleskopem na zemi. Letos si všichni užili boje na zemi opravdu hodně, ale bez základních znalostí z této oblasti už se dneska neobejde žádný sebeobranný systém. Po obědě nám Standa Hybášek zprostředkoval setkání s filmaři z firmy SB Corporation , kteří měli zájem s námi natočit menší motivační video. Odpolední pauza se tak proměnila v další trénink, kterého se zúčastnili zástupci ze všech klubů TFC. Sotva skončil poslední záběr, už jsme zase mazali na trénink, který byl podobný těm předešlým, ale s větším důrazem na Panantukan a v něm jsme pokračovali i po večeři.


Pátek
Ráno se oddělily dvě skupiny. Ta první cvičila pod vedením Víťi Skalníka boj s tyčí a ta druhá se potila na zkouškách z programu TFC Level 1-3 pod dozorem Senior Instruktora Tomáše Severy a Instruktora Petra Tomáška. Zkoušek se zúčastnilo 13 zájemců z různých klubů, kteří bod po bodu dokazovali své znalosti a umění a na závěr bojovali v chaos tréninku všichni proti všem za použití různých zbraní. Velmi zkušení borci z Brna, Jihlavy a Českých Budějovic prokázali svoje kvality, jak se předpokládalo, ale ani začátečníci se nenechali zahanbit, tím spíš, že jejich předchozí zkušenosti s fma byly nulové. Všichni uspěli a jsme rádi, že přibylo několik dalších kvalitních borců do našich řad. Soustředění bylo ukončeno poslední hodinkou boje se zahnutým nožem Kerambit.Ke konci soustředění začaly mnoha lidem postupně zapadat jednotlivé dílky/techniky/ do skládačky jménem Tilius Filipino Combat. Pochopení, že když se učím bojovat s tyčí,tak chápu i boj s nožem nebo neozbrojený boj, je osvobozující. Dalším základním rysem je otevřenost a setkávání se s lidmi, kteří cvičí nebo cvičili i jiné bojové sporty, bojová umění nebo reálnou sebeobranu a vytvářet tím prostor pro motivaci a osobní rozvoj. Zjištění, že boj se zbraněmi nebo filipínský Panantukan si dobře rozumí s MMA nebo technikami reálné sebeobrany a nejde o žádný chaotický mix technik, je krokem kupředu. Každá konfrontace znamená posun pro trenérský tým, který pracuje na dalším vývoji TFC. Nedílnou součástí kempu byla také výuka tradičních technik a seznámení veřejnosti s tradičními styly Arnis-Kali-Eskrima. Do budoucna budeme dále studovat styly jako je např. Modern Arnis a dále pracovat na tom, aby si každý mohl vyzkoušet beze strachu techniky se zbraněmi a poznávat kus filipínské historie.


Závěrem chci poděkovat všem účastníkům, že poctivě cvičili a během akce vytvořili skvělou partu lidí. Poděkování patří i instruktorům Vítkovi, Ondrovi a Petrovi za pomoc při pořádání tohoto kempu. Klobouk dolů před holkami Eliškou, Aničkou, Sylvou, Evou a Nikolou, které se vydaly do jámy lvové :-). Dík patří i Standovi za pomoc při promo a Pavlovi za hezčí fotky.