Ohlédnutí za rokem 2014

13. ledna 2014 v 15:15 | severin@centrum.cz |  zed
Rok 2014 byl rokem klidu a dospělosti, kdy vlajková loď TFC zkušeně proplouvala rozbouřeným mořem změn bez většího výkyvu a posádka makala bez reptání. Zkušenosti z předešlých 10 let se konečně zúročily a víme přesně, co chceme cvičit a jak to naučit. Efektivita výuky se oproti dřívější době několikanásobně zvýšila a členská základna se rozšiřuje neuvěřitelným tempem. Zájemci si pochvalují jednoduchost a srozumitelnost systému TFC, který už pokořil i hranice ČR a Evropy. Daří se nám úspěšně vzdělávat i pracující studenty s docházkou 60h/rok, kteří by mohli odejít s otiskem na zadní části těla. Na druhou stranu se objevily nové tváře v instruktorském týmu a několik dalších velice kvalitních studentů se připravuje 3x a více týdně. Filipino Combat se učí v 7 klubech a dalších 5 využívají naše postupy. Dá se říci, že se pomalu vrací radost ze cvičení a osobního růstu, namísto jediného cíle - získat certifikát. V letošním roce se naplno projevily výsledky systémových změn. V první řadě je to komfort s jakým může trenér cvičit a vyučovat ve skupině studentů s odlišným stupněm znalostí. Za druhé je to rozvoj fyzické kondice, kdy většina FC klubů využívá kruhové a HIIT tréninky. Dalším důsledkem je určitě rozšířená výuka neozbrojených stylů pod názvem Panantukan. Do nového roku vstupujeme s jasným programem a jediným cílem - zvýšit kvalitu!

Pro vaši představu musím uvést několik splněných úkolů, které se týkají pouze instruktorské skupiny.

1/ Je téměř dokončen manuál pro instruktory TFC.

2/ Modern Arnis DAV, která zastřešuje a technicky podporuje TFC, vydala po 12 letech nový program 2014. Tento zkouškový manuál je přeložen a k dispozici. Techniky na 1.-2.dan MA jsou kompletně natočeny na video a k dispozici pokročilým studentům. Techniky na 3. dan MA jsou přeloženy, nastudovány a v příštím roce budou opět zdokumentovány pro budoucí Arnisadory. Do budoucna plánujeme udržovat co nejtěsnější spolupráci s DAV a reprezentovat Modern Arnis Czech.

3/ V r.2011 byl vydán nový zkušební program Kalisikaran/IKAEF. V letošním roce se mi povedlo prostudovat tento program až do 2. danu /Madunong Guro/. Vzhledem k tomu, že během posledních 10 let byl tento program zásadně změněn 4x, zůstane pro nás především skvělou inspirací pro výuku neozbrojených stylů Panantukan, Kadena de Mano a Silat. Zakladatel IKSA/IKAEF Jeff Espinous přijal naše pozvání na letní kemp 2015.

4/Ray Dionaldo představil nový zkouškový program FCS Kali 2014, který obsahuje jen několik málo změn oproti FCS Kali 2010. Tyto rozdíly jsem zaznamenal, ale musím upozornit, že systém FCS se neustále vyvíjí a těch změn je mnohem, mnohem více od těch jednodušších po ty složitější v různých subsystémech. Vzhledem k mému pracovnímu vytížení nejsem schopen neustále registrovat tyto změny a přeučovat se, proto jsem oznámil svým kolegům z FCS, že se stahuji ze všech zahraničních seminářů a přestávám oficiálně reprezentovat a vyučovat originální FCS Kali. Techniky Kali nadále zůstávají inspirací pro zájemce z řad instruktorů TFC.

5/Dlouhodobě sledujeme vývoj TCS/SDS/Panantukan reprezentované Peterem Weckaufem. V klubu TFC Praha se bohužel nepodařilo získat prostor pro kvalitní trénink těchto systémů a tak jsme aspoň rádi, že kluby v Brně se jim věnují a reprezentují je v ČR.

Letošní rok toho ve zprávách nepřinesl moc optimistického. Války jsou od nás, co by kamenem dohodil, po ulicích vyhlížíme mudžahedíny s kudlama a reklamy nám buší do hlavy co máme cvičit, co máme jíst a jak se máme při tom oblékat. I v příštím roce chci, abyste si cvičení hlavně užili, zlepšovali se, a když se ohlédnete za dalším rokem, uvidíte progres. Zakončil bych to hodně nekorektní, ale optimistickou větou jednoho našeho kamaráda: "končí éra dětí Sionu a začíná věk Moros moros!"
......................................................................
FILIPINO COMBAT
PŘÍBRAM
23.12.2014
Guro Tomáš Severa
Těsně před Štědrým dnem jsem navštívil trénink TFC Příbram, kde se připravuje několik lidí na zkoušky Level 1-4 pod vedením Guro Vítka Skalníka. Jen v rychlosti jsem zkontroloval techniky a předvedl postup na zkvalitnění základních technik a urychlení vzdělávání nováčků. Je potřeba připomenout, že cvičení TFC předchází kruhové tréninky zaměřené na maximální zvýšení fyzických schopností, takže studenti měli za sebou min 50min intenzivního cvičení na 12 stanovištích.
------------------------------------------------------------------------------------------
MODERN ARNIS
JIHLAVA
20.-21.12.2014
Guro Tomáš Severa

Soukromá výuka na téma Level 5 TFC a Modern Arnis. Po 2 letech se opět daří vychovávat nové Arnisadory, kteří mají zájem o hlubší studium fma a nejznámějšího klasického stylu Modern Arnis. Zvláště MA je vyučováno novým postupem, který vychází především z soukromé výuky s Datu Dieter Knuttel /9.dan MA DAV/. Podle zkušeností z tréninků v ČR jsme vynechali různá koordinační cvičení, mnoho technik na blízko a netradiční techniky, které jsou tak oblíbené na západě a jdeme přímo k cíli pomocí agresivnějších postupů, ale přitom zachováváme bezpečné cvičení podle GM R.A. Presase.
------------------------------------------------------------------------------------
FILIPINO COMBAT
BRNO
6.12.2014
Guro Tomáš Severa
Dvě třetiny semináře byly zaměřeny na sparing s tyčí a nožem. Metodika rychlého nácviku techniky se střídala se sportovním tréninkem na zvýšení výkonu a následně aplikace ve sparingu nebo sebeobraně proti ne/ozbrojenému útočníkovi. Po třech letech oťukávání TFC se konečně zvyšuje kvalita techniky a především výkon studentů. Nemalý vliv na to má i fyzická příprava mimo trénink, ale i aplikace sportovních postupů na různé fáze jednotlivých technik. I přes 4 omluvené zájemce přišlo 25 lidí, takže paráda. Na konci semináře úspěšné zkoušky na Level 1-2.
------------------------------------------------------------------------
FILIPINO COMBAT
FRÝDLANT
22.11.2014
Guro Tomáš Severa

Na druhém semináři TFC ve Frýdlantu se sešli místní členové klubu reálné sebeobrany, ale i zájemci z Liberce a Jablonce. Procvičili jsme techniky na level 1-2, Panantukan, sebeobrana s tyčí a sebeobrana proti noži.
-------------------------------------------------------------------------------
FILIPINO COMBAT
TŘEŠŤ
25.10.2014
GuroTomáš Severa
Tradiční seminář v Třešti na Vysočině navštívili kromě místních i zástupci z Brna a Jihlavy. Seminář byl zaměřen na základní techniky napříč programem TFC. Nejvíce jsme se věnovali filipínskému boxu Panantukan. Postupně jsme se propracovali od základních kroků a úderů až po kombinace, sparingové kombinace, systém práce s lapami až po volný začátečnický sparing. ˇVětší část byla věnována i noži a nakonec jako bonbónek základní technika Espada y daga. Každý se zdokonaloval na své urovni včetně začátečníků, takže každý si přišel na své. Na závěr proběhly zkoušky na všechny levely. Po delší době byly uděleny stupně Level 4, gratulace !
-----------------------------------------------------------------------
MODERN ARNIS
DRÁŽĎANY
18.10.2014
Sven Barchfeld /5.dan MA DAV/
V letošním roce byl zveřejněn nový program Modern Arnis DAV, proto jsem jel na podzimní seminář, abych s prezidentem DAV probral změny a dokončil překlad do češtiny. Musím prozradit, že program je teď více akční. Byl doplněn o kompletní trénink kickboxu na lapy, improvizované zbraně a více rozvinuto páčení v oblasti sebeobrany pro začátečníky. V druhé půlce semináře jsem se věnoval své přípravě na 3.dan. S mým sparingpartnerem jsme si nic neodpusili a o modřiny nebyla nouze.Nejdřív jsme se trochu vyblbli na drilu Tapi Tapi s dvěma tyčemi, což považuji spíše za dobrou koordinační průpravu a potom už naplno sebeobrana s tyčí i bez tyče a hlavně proti noži.Z tělocvičny za 70min doma ve vaně,paráda.
--------------------------------------------------------------------------------------
KALI SIKARAN
FREITAL
4.-5.10.2014
Guro Julia Pattis /5.dan Kali Sikaran, Silat .../
Když jsem se dozvěděl, že Kalisikaran se vyučuje 120km po dálnici od mého domova, musel jsem toho využít. Navštívil jsem seminář Kalis Sikaran/IKAEF po delší pauze a bylo to jako návrat domů. Julia je velice šikovná a její pohyby jsou důkazem, že s Jeffem Espinousem strávila mnoho času. Neodvezl jsem si mnoho nových technik, ale to jsem ani nechtěl. Naopak jsem si zacvičil základy a zase jsem posunul několik detailů na vyšší úroveň. Na Kalisikaran je skvělé, že vše co jsem se naučil na seminářích jsem i odcvičil na tréninku nebo předal svým studentům a nebylo potřeba nic odkládat do šuplíku či házet do "koše". Další věc je, že Kalisikaran je prostě krásnej. Pohybové kombinace Thaiboxu, Kali a Silatu jsou nejen účinné, ale i pěkné. V dnešní honbě za sebeobranou se všichni stávají uniformní a tak jsem celkem rád, že mohu být originální :-). První den jsme cvičili s tyčí Punio dril s různými variacemi a některé principy jsme praktikovali v Kadena de Mano /občas proložené Silatem/. Na závěr jsme boxovali a zaměřili se hlavně na pohyb tělem a úhyby ve sparingu. Neděle začala zkouškama a potom se přešlo na Espada y Daga /meč a nůž/. Velká část pak byla věnována Silatu, hlavně vstupům a základnímu pohybu. Nakonec jsme zlepšovali kombinace blokování hlavy a útoky loktem do lap. Za 80min doma, sprcha, paráda :-).
-----------------------------------------------------------------------
FILIPINO COMBAT CAMP 2014
ČERVENÁ ŘEČICE
5.-11.7.2014
Tomáš Severa, Vít Skalník, Ondra Skalník
Kemp v Řečici se opět vydařil. Účast kolem 31 lidí, žádné zranění, spousta zábavy a cenných informací. Cvičili jsme, koupali se, popili na místní zábavě a prostě užívali dovolenou. Letos jsme se hodně věnovali neozbrojenému boji, boxovali jsme, kopali, bojovali s tyčí, nožem a improvizovanými zvraněmi. Cákali jsme po sobě cvičným sprejem a večer si svítili do očí taktickou baterkou. Počasí nic moc, ale skvělá tělocvična zvýšila efektivitu výuky. novým instruktorem se stal Slavo Jeleň. Ve společnosti instruktorů a zkušených bojovníků nebo policistů jsme mohli získat důležité informace o prevenci a chování v krizových situacích. Článek ZDE.

------------------------------------------------------------------------------
FILIPINO COMBAT - MODERN ARNIS
PŘÍBRAM
31.5.2014
Tomáš Severa
Po delší odmlce opět proběhlo setkání instruktorů Modern Arnis /Tomáš Severa, Jan Zajíček, Vít Skalník/ v tělocvičně Tiliusu v Příbrami. Zopakovali a zaznamenali jsme kompletní program na 2.dan MA-DAV včetně nejnovějších změn, aby jsme zjednodušili přípravu na zkoušky dalším studentům. Program obsahuje prakticky vše od neozbrojeného boje až po mnoho variant boje s různými zbraněmi. Každé takové ohlédnutí nám připomene, jak velký kus cesty jsme v MA ušli a jak hluboká nora vede do Alenčiny říše divů.
..
Stejný den proběhly zkoušky TFC na Level 2-3, které kluci úspěšně složili. Program TFC je mnohem jednodušší než DAV, ale klade se více důraz na pohyb, reflexivní obranu a sparing, takže se všichni slušně zapotili. Kvalita Příbramských studentů je velmi slušná především jde stále nahoru.

----------------------------------------------------------------------------------------------
FILIPINO COMBAT
BRNO
9.-10.5.2014
Tomáš Severa
V pátek proběhla soukromá výuka, kde jsme zrekapitulovali téměř kompletní program na Level 4 TFC. V sobotu jsme začali se Sinawali a trochu zaměstnali mozky. Potom jsme velkou část věnovali Dumogu /zápasu/ s tyčí a převední technik do neozbrojeného boje. Na závěr rekapitulace trappingu Level 3 a převedení principů na boj s nožem proti noži.
-----------------------------------------------------------------------------------
MODERN ARNIS
DRÁŽĎANY
26.4.2014
Sven Barchfeld /5.dan MA/
I instruktoři se musí vzdělávat a tak jsme opět s Vítkem Skalníkem z Příbrami navštívili seminář tradičního filipínského systému Modern Arnis pod vedením prezidenta DAV Svena Barchfelda /5.dan DAV/, který nás připravuje na 2. a 3.dan Modern Arnis DAV-IMAFP. Na semináři postupně příbývají další černé pásy z Německa a tak můžeme porovnávat, jak se cvičí u nás a jak u nich.
-------------------------------------------------------------------------------------

FILIPINO COMBAT
FRÝDLANT
5.4.2014
TOMÁŠ SEVERA
První seminář TFC na severu Čech byl zaměřen na Level 1. Zájemci z Frýdlantu, Liberce a okolí se seznámili především se základními kroky a údery s tyčí, nožem a rukama. Poté jsme cvičili dva základní principy boje na dlouhou a blízkou vzdálenost, kde jsme využívali úderové techniky Panantukan, tyče, nože a improvizované zbraně. lehce jsme naťukli boxerský dril z Panantukanu a sebeobranu proti noži.
-----------------------------------------------------------------------------
FILIPINO COMBAT
TŘEŠŤ - VYSOČINA
15.3.2014
TOMÁŠ SEVERA

V sobotu 15.3. proběhl v Třešti další ze seminářů pod vedením Guro Tomáše Severy.Semináře se zúčastnili žáci Filipino Combat z Vysočiny,Brna a Židlochovic.První část semináře byla věnována pohybovým drilům Panantukan /filipínský box/, zaměřených na práci se vzdáleností,uhýbání před údery soupeře a kontratechniky. Po krátké pauze následovaly techniky Mano Mano.Zde se jedná o tradiční styl filipínského boje beze zbraně,který se vyznačuje rychlostí a přímostí Žáci se zde učí soupeře doslova zasypat údery na krátkou vzdálenost,při využití všech úderových ploch celého těla. Využili jsme toho, že jsme cvičili v tělocvičně Judo a proto jsme na techniky Mano Mano navázali Dumogem,což jsou techniky hodů,porazů a podmetů..Technikám Dumog jsme se následně věnovali i při treninku s tyčí na Level 4.Závěrečná část semináře byla věnována obraně proti útoku nožem,s důrazem na správné blokování a odvedení zbraně. Seminář byl věnován nejen budoucím instruktorům, kteří se učili jak učit, ale také začátečníkům pro které to byla první zkušenost s tímto stylem boje.Díky koncepci Flipino Combat si každý odnesl spoustu užitečných informací a užil spoustu zábavy .I když se cvičilo s malými přestávkami 7 hodin,panovala pohodová atmosféra,typická pro semináře Filipino Combat.
------------------------------------------------------------

PDR - S.P.E.A.R.S.
PŘÍBRAM
1.3.2014
Josef Procházka
Tilius Příbram zorganizovalo uzavřený seminář PDR, který je pro našince známý především jako S.P.E.A.R.S. systém reálné sebeobrany Tonyho Blauera. Vyučujícím byl certifikovaný instruktor PDR Josef Procházka, který nás provedl úvodním seminářem tohoto systému.
------------------------------------------------------------------------

MODERN ARNIS - DAS
DORTMUND
22.-23.2.2014
GM Rodel Dagooc
V r.2005 jsem poprvé potkal bojovníka s tyčí, který mě naprosto ohromil svojí rychlostí a precizností. Od té doby nás stále motivuje a patří mezi naše nejoblíbenější mistry. Proto jsme velmi rádi, že tento pětašedesátiletý nositel 9.danu MA GM Rodel Dagooc opět zavítal do Neměcka, aby nám předvedl svůj systém Dagooc Arnis System. Česká výprava jela ve složení Tomáš Severa a Jan Zajíček /TFC Praha/, Vít Skalník /TFC Příbram/ a Bohumil Duchoň /TFC Židlochovice/.
-------------------------------------------------------------------
TCS KNIFE FIGHTING CONCEPT
BRNO
8.2. 2014
G. Platzer/E. Shoggl/ Ch. Wohrle
Druhou únorovou sobotu se v Brně uskutečnil další z řady seminářů zaměřených na výuku systému TCS.
Tuto akci vedli hlavní instruktoři TCS a to Erwin, Georg a Christian, kteří jsou přímými žáky Petera Weckaufa a do České republiky s Peterem pravidelně jezdí. Tato akce byla zaměřena na výuku na vyšší technické stupně a to zejména na druhý a třetí level. Součástí semináře byla, ale zároveň i výuka mimo program a to zejména odzbrojovacích technik anebo využití dvou nožů.
------------------------------------------------------------------
SHOOTERS MMA
TŘEŠŤ
11. - 12.1. 2014
Ondra Skalník & Vít Skalník
Zúčastnili jsme se semináře Shooters MMA pod vedením instruktora Ondry Skalníka, který nás zase o trochu posunul v tréninku bojových sportů a jejich využití v sebeobraně. Jak už se prokázalo na soustředění, tento styl MMA maximálně vyhovuje naším potřebám TFC a výborně se doplňuje s filipínským bojem se zbraní i beze zbraně. To potvrdil i instruktor Vítek Skalník, který navázal na techniky MMA využitím nože a teleskopu. Odborník na fyzickou přípravu Honza Jurák nám dal pořádně do těla a připomenul, že je čas po svátcích ladit fyzičku.
.