RODEL DAGOOC 2014

25. února 2014 v 13:06 | severin@centrum.cz |  zed
Rodel Dagooc /DAS, 9.Modern Arnis/
22. - 23.2. 2014 - Dortmund
Velmistr Rodel Dagooc je držitelem 9. danu Modern Arnis a byl osobním žákem zakladatele Prof. Remyho Presase. Poprvé jsme měli možnost ho poznat v roce 2005 na letním kempu DAV. Přestože již tehdy upozorňoval, že chladné podnebí mu nesvědčí a je to zřejmě jeho poslední cesta, navštívil Evropu ještě několikrát. V loňském roce absolvoval náročnou operaci, a přesto ve svých téměř 65 letech vystupoval s francouzským týmem MA na největší budoshow v Bercy. Měli jsme radost, že z Francie přijel vyučovat i do Německa, kam se vydala česká výprava ve složení Tomáš Severa /TFC Praha/, Jan Zajíček /TFC Praha/, Vít Skalník /TFC Příbram/ a Bohumil Duchoň /TFC Židlochovice/.
Akce se zúčastnilo více než 120 studentů a mistrů Modern Arnis z několika zemí. Nechyběli ani hlavní představitelé DAV /D.Knuttel, H. Karrer, J.Gydesen a další/. V sobotu dopoledne proběhly zkoušky na mistrovské stupně a tak se začínalo tradičním předáváním diplomů. Je škoda, že nepřišlo více zájemců z jiných stylů fma, protože by to pro ně byl obrovský přínos, ale na druhou stranu moře červenobílé barvy vyplňující obrovskou tělocvičnu nám dával pocit, že jsme součástí velké rodiny. Modern Arnis v Německu prostě frčí a mezi studenty najdeme různé typy lidí od mámy, která si odskočila od plotny, náctileté studentky, důchodci, sportovci až po instruktory policie a armády.
Na úvod nás GM Rodel Dagooc alias "Smoking Sticks" /přezdívka vznikla na základě jeho rodinné firmy na ratanové tyče a další vybavení/ upozornil, že nám předvede svůj systém Dagooc Arnis System /DAS/, který vychází především z Klasického Arnisu. Od poslední verze Modern Arnis se liší tím, že je zaměřen více na práci nohou, udržování bezpečné vzdálenosti od útočníka a jednoduchá komba s tyčí, která rozbijí jakýkoli útok. Tyto techniky jsou nám známé již od prvního setkání, ale jsou natolik efektivní a účinné, že se prostě neokoukají a pokaždé máme pocit, že cvičíme málo a je třeba zabrat. Precizním a výbušným provedením technik nám Rodel vždy připomene, že pokud se z nás má stát brutální kombajn, který semele každého útočníka, musíme podstoupit brutální nácvik základních technik namísto studia stále složitějších drilů a kombinací, které svět fma produkuje ve velkém.
První den jsme začali jednoduchou hromadnou rozcvičkou zahrnující točení s tyčí, údery, kopy a rychlé přemísťování. Následovaly úderové kombinace s tyčí od těch jednoduchých až po složitější /9 úderů/, které se prováděly pravou i levou rukou. Vždy se začalo pomalu a pak se zrychlovalo a zrychlovalo, dokud netekl pot po těle. Tyto komba jsme následně používali při boji na dlouhou a střední vzdálenost. Tato část je vždy naše nejoblíbenější, protože stoprocentně funguje i v sebeobraně, použití teleskopu nebo při boji s řeznými zbraněmi. Navíc lze na tento boj aplikovat sportovní přípravu a tudíž je zde motivace posouvat své fyzické a technické možnosti. Ve střední vzdálenosti následovalo jednoduché odzbrojení a opět kombo, kombo ...
Po krátké přestávce následoval speciální trénink pro držitele mistrovských stupňů v MA. Mistr ukázal několik technik na blízkou vzdálenost /Corto/ včetně trappingu s následným páčením a zamykáním. Na rozdíl od některých technik odlišných systémů, Rodel nikdy nespoléhá na funkčnost zamykání a pokaždé je schopen znovu zasáhnout útočníka nebo od něj odstoupit a následuje opět kombo. Po 5h cvičení nám stále více předváděl a vysvětloval systém "counter to counter" /včetně klasického 1-1/, kdy přecházel od jedné vzdálenosti k druhé nebo od komba k páčení či porazům.
Myslím, že omyl považovat ho za drobného malého dědečka by se tvrdě nevyplatil v podobě zuřivého kombajnu, který rozehrává melodii lámajících se kostí. Měli jsme to štěstí, že si nás všímal a mohli si s ním poprvé zacvičit i další instruktoři TFC. Nemusím zdůrazňovat, že jejich nasazení a technika šla v jeho přítomnosti o 150pr nahoru. Stejný pocit zažili i s Dieterem Knuttelem /8.dan MA/, který nám občas pomáhá překlenout jazykovou bariéru a rád na někom z nás /k naší radosti s panickým výrazem/ vysvětlí, jak ta určitá technika funguje.
Na začátku druhého dne jsme se přesunuli do menší tělocvičny, ale i tak nás bylo stále dost. Rozcvička zahrnovala stínování s dvěma tyčemi a převedení pohybů do Sinawali /dril s dvěma tyčemi/. Se slovy, že "mistrovství se buduje tím, že makáte, makáte a makáte. Ne přidávat, přidávat a přidávat", jsme se vrhly opět na kombinace s tyčí, tréninkové metody, jejich procvičování a aplikace v boji. Podobně jako v sobotu jsme se postupně více přibližovali na blízkou vzdálenost /Corto/ a přidávali trapping, odzbrojování, zámky, páčení atd. Vše se opakovalo v drilu "counter to counter", kde stále přecházíte od jedné situace k druhé, od ozbrojeného útočníka k neozbrojenému, od nefunkční páky k jiné či kombu atd.
Vše bylo v rámci semináře zrychleno, ale opět jsme si připomněli, že na jednu hodinu učení se nové techniky připadá spousta hodin na její procvičování a začlenění do opakování všech základních technik. Tuto větu si někteří lidé rádi vyloží tak, že dosažení určité úrovně v tradičních bojových uměních trvá desítky let, ale v tomto případě je to velký omyl. Systém je ve své podstatě jednoduchý a lze se jej naučit ve velmi krátké době tak, aby vám spolehlivě fungoval. Uměním je to, jak vysoko se vám podaří posunout vlastní fyzické a psychické hranice.
Na minulých seminářích předvedl GM Rodel Dagooc více ze svého systému DAS /Espada y Daga, Bolo, nůž, Dulo Dulo, Mano Mano atd./, ale odjížděli jsme spokojení a především motivovaní do dalšího cvičení. DAS již několik let velmi ovlivňuje náš systém TFC /Level 1-2/ a také výuku Klasického Arnisu v programu Modern Arnis DAV.