TFC teorie

10. března 2014 v 19:52 | severin@centrum.cz |  Článek
1/ Horizontálně
Pokud položíte programy jednotlivých levlů /1. -5. / vedle sebe zjistíte, že uvedené techniky na sebe více méně navazují. Čím kvalitněji student zvládne předepsanou techniku, tím lépe bude zvládat ty další, které navazují. Jakákoli chyba ve výuce na nižší level se projeví v těch pokročilejších. Čas strávený odstraněním té chyby je většinou delší než ten, který byste odcvičili na nižším levelu. Na začátku cvičte pomalu a technicky a teprve na pokyn trenéra přidávejte na tvrdosti a rychlosti. Systém je navržen tak, aby instruktoři měli možnost procvičit všechny techniky z programu během 90min tréninku.
Př. Karanza - blokování - údery - trapping - podmety - páky - …
.
2/ Vertikálně
Pokud položíte programy jednotlivých levlů /1. -5. / pod sebe zjistíte, že pohybové vzory jednotlivých technik se překrývají /boj s tyčí, boj s nožem, neozbrojený, improvizované zbraně/. Pokud věnujete 30min tréninku boji s tyčí, můžete to vynásobit počtem dalších způsobů boje, na který se přenáší daná technika /30min trénink = 30min tyč, 30min nůž …/. Tímto způsobem můžete docílit většího množství opakování pro každou zbraň nebo neozbrojený boj a dosáhnout požadované kvality za relativně krátký čas.
Př. Tyč/Palis Palis = Neozbrojený/Modern princip = Kubotan/Modern princip = Nůž/Palis Palis …
.
3/ Blade program
BP obsahuje tradiční techniky s řeznými zbraněmi, které nejsou součástí běžného začátečnického tréninku. Student využívá vertikálního pohledu na program a aplikuje většinu principů na boj s nožem nebo dalšími řeznými zbraněmi. Znalost programu TFC urychluje výcvik o mnoho desítek hodin a student má možnost se okamžitě orientovat ve velkém množství "nových" technik.
Př. Palis Palis tyč=nůž=mačeta, Corto tyč=mačeta=Espada y daga, Trapping Panantukan=Kerambit...
.
4/ Improvizované zbraně
Student využívá vertikálního pohledu na program a aplikuje většinu principů na boj s improvizovanými zbraněmi. Znalost programu TFC urychluje výcvik o mnoho desítek hodin a student má možnost se okamžitě orientovat ve velkém množství "nových" technik.
Př. Modern princip Panantukan=kubotan, Palis Palis tyč=časopis atd.
.
5/Kruh
Program TFC obsahuje pouze pět úrovní, které jsou zakončeny instruktorským výcvikem. Poté následuje největší zkouška - test pokory. Instruktor se znovu vrací ke studiu Level 1 a procvičuje postupně celý program znovu a znovu, aby s každým dalším rokem dosahoval co nejlepší úrovně. Tento výcvik zahrnuje další oblasti vzdělávání:
.
A/ Pokročilé varianty: některé principy v programu se učí na základní úrovni, lze je však rozvíjet do pokročilých variant a přidávat další drobné, ale důležité detaily, které začátečník přehlíží. Lze také sledovat jiné fma styly a porovnávat jejich přístup k dané technice.
Př.: Karanza, Tapi Tapi, grapling, sebeobrana, sparing atd.
.
B/ Hry: je důležité občas nabourávat stereotypní cvičení a více si hrát se svými dovednostmi.
Př. Kompletní flow, přebíjení za pohybu, drily 1-0/2-0/3-1/1-3/1-1-3/1-1-1-3 atd.
.
C/ Reakční cvičení: nácvik technik je prováděn pomocí reakčních cvičení nebo modelových situací.
Př.: RKDS, zavázané oči, boj proti více útočníkům atd.
.
D/ Fyzická příprava: instruktor aplikuje na program TFC postupy sportovního tréninku. Při přípravě na různé způsoby boje zefektivňuje svůj pohyb, zvyšuje svojí psychickou i fyzickou připravenost.
Př. HIIT trénink, kruhové tréninky, posilování, strečink, zvyšování rychlosti, lapy atd.
.
E/ Samostudium: instruktor může studovat další styly fma u ostatních instruktorů nebo se může sám vzdělávat u jiné organizace a aplikovat tak své znalosti TFC k rychlejšímu postupu. Tyto programy by neměly zásadně zasahovat do běžného tréninku TFC .
Př. Modern Arnis DAV- příprava na zkoušky, min 2 dalšími systémy - seznámení s programem
----------
"čím pomaleji a kvalitněji cvičíte základní techniky na začátku, tím lépe a rychleji vstřebáváte a cvičíte ty pokročilé!!"
"opakování dělá mistra"
"první dvě pravidla pochopíte teprve poté, co se poučíte z jejich ignorování"