Aktuality 2015

31. prosince 2014 v 16:24 | severin@centrum.cz |  zed

Tilius Filipino Combat - ohlédnutí r.2015

Tento rok se dá označit jako nejúspěšnější v tříleté historii TFC, ale zájmem lidí překonal i všechny předešlé sezóny pod hlavičkou jiných fma stylů. Pražský klub byl naplněn na maximální kapacitu /několikrát na hranici 25 lidí/ a některé kluby /Židlochovice, Třešť/ zaznamenaly vysoký nárůst členů především v druhé půlce roku. Počet certifikovaných studentů TFC L1 překročil hranici 100 a ČR má další 3 nové instruktory TFC /Praha, Židlochovice, Jihlava/. Se zvyšováním úrovně instruktorů stoupá i kvalita jejich studentů na zkouškách a to je velmi potěšující! Členové Filipino Combat reprezentovali náš systém na několika akcích včetně Budoshow 2015. Klub Yulong Brno úspěšně představil TFC na setkání Kungfu škol. Kromě několika tematických seminářů /Kerambit, Panantukan, Kubotan/ se povedlo zorganizovat i charitativní akce a také letní kemp, kterého se zúčastnil jeden z našich nejlepších mistrů a učitelů Jeff Espinous z Francie. Podle posledních informací vznikají další malé skupinky TFC na Moravě, v Českých Budějovicích, v Jihlavě a Liberci. V Letošním roce byl udělen Guro Tomáši Severovi 3. dan Modern Arnis a 2. dan Kali Sikaran, Guro Vítkovi Skalníkovi 2. dan Modern Arnis a Slávovi Jeleňovi 2. dan Modern Arnis.

Přes všechny pozitivní informace stojíme pevně nohama na zemi a víme, že úspěchy a neúspěchy přicházejí ve vlnách a nikdy nevíme, co nás v dalším roce bude čekat. Musíme dál udržovat "flow", udělat krok a pak další a snažit se makat především na sobě a pak až učit ty ostatní. Ti ostatní totiž učí nás! I ten nejnešikovnější začátečník je pro nás velkou výzvou, jak zdokonalit výcvikové metody a posunout jeho hranice. Ty šikovné se musíme naučit motivovat, protože lákadel je hodně a utopí často zjevný talent. A ti co přijdou bez zjevného důvodu nás donutí pochopit, že si všechno nemáme brát osobně. Ti nejlepší nás motivují k dalšímu cvičení! Proto do roku 2016 všem přejeme pevné zdraví a silné odhodlání. Rádi mezi sebe přivítáme nové zájemce o filipínská bojová umění, kteří nás budou učit a posunovat naše trenérské hranice.
.
FILIPINO COMBAT
23.12.2015
Vánoční setkání instruktorů TFC z Prahy, Brna a Jihlavy proběhlo v jihočeském Táboře. Tématický trénink byl zaměřen na kompletní systém boje s nožem proti noži. Po úspěšně složených zkouškách jsme přijali do řad "aprentice instruktor TFC" Standu Vaňka z Gauner klubu Jihlava.
----------------------------------------------------------------
!!! FILIPINO COMBAT - NOVÍ INSTRUKTOŘI !!!
TFC MORAVA - BOHUMIL DUCHOŇ
TFC VYSOČINA - STANDA HYBÁŠEK
---------------------------------------------------------
FILIPINO COMBAT
Židlochovice
5.12.2015
Tomáš Severa
5.12.2015 proběhl první seminář TFC v Židlochovicích u Brna. Tělocvična Orel byla zaplněna a všichni si poctivě odbouchali čistých 5h. Sinawali drily pro získání koordinace a správné reakce, příprava na sparing s dvěmi a jednou tyčí, sebeobrana s tyčí proti jakémukoli útoku, sparingové drily s nožem a přebíjení během drilů. kompletní neozbrojený dril napříč celým programem TFC. Na závěr proběhly zkoušky na L1-3, které byly téměř rekordně obsazené a úspěšné. Kvalita TFC se zlepšuje s každým rokem a to je dobrý příslib do budoucna.
-------------------------------------------------------------------
MODERN ARNIS
Dresden
7.11.2015
Sven Barchfeld
Zajeli jsme do Drážďan na zkouškový seminář MA. Lidí bylo nezvykle hodně /25/, ale všechny informace, které jsme potřebovali, jsme dostali. Máme tedy přeložen a částečně objasněn program na 4.dan a kluci se připravují na trojku, takže máme před sebou několik let zábavy.
--------------------------------------------------------------
MODERN ARNIS - DOUBLE IMPACT
Dortmund
24.-25.10.2015
Datu Dieter Knuttel & Datu Tim Hartman
Organizace DAV pozvala do Dortmundu jednoho z osobních studentů GM R.A. Presase a také prezidenta WMAA /World Modern Arnis Alliance/ Tima Hartmana /9.dan MA/. Spolu s Dieterem Knuttelem /9.dan MA/ vytvořili dvojici, která rozhodně stála za povšimnutí. Protože instruktorům MA Czech skončila několikaletá čekací lhůta na zkoušky, využili jsme této příležitosti si opět zacvičit s německými kolegy. Zkoušky proběhly v sobotu ráno a trvaly necelé 3 hodiny. Celkem 6 zkoušených na 1-3.dan se potili před 8 členou komisí těch nejvyšších mistrů. Česká výprava dopadla úspěšně a byla pochválena za udržení vysoké kvality Modern Arnis - Tomáš Severa /3.dan/, Vít Skalník /2.dan/, Slavo Jeleň /2.dan/. Postupně vybarvující se ruce a rozbitá těla nám trochu kazila zbytek semináře /9h/, ale radost z úspěchu nám to pomohla překonat.
WMAA má svá zastoupení v Evropě, takže návštěva Tima Hartmana z USA nebyla první ani poslední. Potvrzuje také dlouhodobou spolupráci DAV nejen s filipínskými, ale také americkými mistry, kteří byli nejblíže zakladateli až do jeho smrti v r.2001. Tim neměl problém cokoli ukázat, a tak dal na přání domácích. První den předvedl jeden z principů neozbrojeného boje proti více útočníkům a základní principy boje s nožem. Jak je typické pro americkou výuku, nejdříve jsme si zacvičili sestavu s nožem a její varianty, které mohly být aplikovatelné na jakékoli řezné zbraně včetně meče. Následoval dril template /sumbrada/ a různé varianty, které se kombinovaly a doplnily kroky. Vše bylo doplněno fundovaným komentářem, který dopodrobna vysvětlil funkci každé techniky s nožem. Druhý den jsme cvičili varianty Single Sinawali a po obědě Tapi Tapi dril s kombinacemi punio útoků. MA má základ v Balintawaku a Tim je známý také jako mistr Balintawaku, takže tento dril pocházel z Balintawaku. Tento styl se stále častěji objevuje v nabídkách seminářů DAV a pomáhá nám více pochopit některé sofistikované aspekty boje s tyčí na blízko.
Dieter Knuttel je nám již dobře znám a připoměl nám náš letošní kemp, když začal vyučovat jeho bolestivé techniky páčení prstů. Nejdříve aplikoval páky při boji s tyčí a poté v neozbrojeném boji. Tak trochu prezentoval jeho nová dvd s tématikou páčení, ale zacvičit si s ním naostro páky a nebo je vidět na videu je obrovský rozdíl. Každá změna polohy těla o centimetry rozhoduje o funkčnosti nebo nefunkčnosti pák. Jestli máte někdo problém s pákami, tak ho můžete oslovit, rád vám to ukáže. No a my by jsme se rádi dívali, protože máme radost, když trpí někdo jinej :-). Každopádně jeho vstupy do úderů jsou unikátní a mnoho lidí z jiujitsu by to určitě obohatilo. Náročný víkend, náročná cesta, ale spousta materiálu na přemýšlení. Díky našim instruktorům za udržení dobrého jména Modern Arnis Czech.
-------------------------------------------------------------------------------------------

ZKOUŠKY TFC LEVEL 5
29.8.2015
Dne 29.8.2015 proběhly další zkoušky TFC na Level 5. Bob Duchoň/Brno/ a Standa Hybášek/Jihlava/ úspěšně dokončili program TFC a začínají se věnovat pokročilejším technikám. 6h se grilovali na slunci, jak po technické, tak i po teoretické stránce. Bob také představil sadu tréninkových zbraní /Bolo, Karambit a nůž/, které tvoří základ TFC programu sebeobrany proti noži a boji s řeznými zbraněmi. Kdo bude mít zájem může kontaktovat mě nebo přímo Bohumila Duchoně!.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
FILIPINO COMBAT CAMP 2015
Červená Řečice
11.-18.7.2015
Guro Tomáš Severa a Dakilang Guro Jeff Espinous
Letos jsme slavili šťastný 9. ročník TFC a opět v Červené Řečici, kde jsme cvičili v krásném prostředí, využívali místní tělocvičnu a chodili se koupat na přehradu. Letošní kemp se dá také označit za mezinárodní, protože účastníci přijeli i ze Slovenska, Francie, Německa, USA a Austrálie. Hlavním trhákem byl host Jeff Espinous, který má tolik danů ve všem, že by to chtělo obsáhlejší článek. Hlavní body jeho výuky byl Kali Sikaran, kde kombinuje indonézský Pentjak Silat, který si získává v Evropě stále větší oblibu, a Thajský box. S Jeffem přijel i Mike Waite /5.dan Kombatan, 2.dan Kali Sikaran/ a Linda C Brooks /3.dan Kali Sikaran/. Samozřejmě, že většinu výuky vedl Guro Tomáš Severa /2.dan Modern Arnis, 2.dan Kali Sikaran/, který kombinoval výuku Modern Arnis a Kali Sikaran. Díky tomu byli připraveni začátečníci na pokročilejší výuku Jeffa a nestalo se, že by někdo nebyl schopen pochopit nebo odcvičit jeho techniky. Celkem 7 dní cvičení nabitého technikami a také myšlenkami přežili všichni v pohodě. V letošním roce se také sešla skvělá parta, která držela při sobě, a tak bylo každý večer pěkně veselo.
--------------------------------------------------------------------------------
KARAMBIT
BRNO
2.5.2015
Guro Tomáš Severa
Kerambit je zahnutý nůž, který připomíná dráp tygra. V Brně se sešlo 28 zájemců na semináři s touto tradiční zbraní, která je typická pro jihovýchodní země /Malajsie, Indonésie, Filipíny/. Krok za krokem se začátečníci seznamovali se základními údery, protiútoky, blokováním, porazy, manipulací, dvěma typickými drily až po jednoduché bojové kombinace. Po každé hodině se opakovala probraná látka a na závěr byli všichni uvedeni do systému výuky TFC založené na kombinaci všech probraných principů a tím vytváření mnoha variací technik. Kerambit byl představen i v rámci tří systémů, s kterými se mohou studenti TFC setkat /Panantukan, Mano Mano, Silat/. Prováděly se boxerské pohyby, přímé a rychlé likvidační techniky i pohybově krásné kombinace Silatu. Karambit se v poslední době objevuje stále častěji v akčních filmech a tak není divu, že si nachází své příznivce. Seminář proběhl v duchu moderní výuky bojového umění, kdy si všichni užili především zábavu a radost z pohybu.
Po semináři proběhly zkoušky na Level 1-3 TFC. Přestože někteří studenti měli za sebou 6h seminář, jejich nasazení bylo uspokojivé. Je skvělé, že znalost techniky a její provedení bylo téměř bez chyb. Vzhledem k dálkovému studiu je to dobrá zpráva, že se daří brněnským instruktorům zvyšovat laťku kvality. Nedostatky v pohybu, reflexech či funkčnosti technik sebeobrany byly nahlášeny a věřím, že do budoucna budou studenti zase o něco lepší.
Celkově lze zhodnotit brněnský seminář za vydařený a všichni makali jak se patří. Jako vždy nechyběla dobrá nálada a tak to má být, protože paranoiu si můžeme nechat za zavřené dveře našich tréninků.
------------------------------------------------------------------------------
MODERN ARNIS
DRESDEN
28.2.2015
Sven Barchfeld /5.dan MA/
Instruktoři Modern Arnis Czech /Tomáš Severa, Jan Zajíček, Vít Skalník, Slavo Jelen/ vyrazili na další seminář Svena Barchfelda /5.dan MA DAV/. Je to přesně 10 let, kdy první česká výprava odjela do Drážďan a za tu dobu jsme ušli opravdu dlouhou cestu v oblasti fma. V letošním roce nás možná čekají zkoušky na 2. a 3. dan MA, takže víceméně opakujeme a zlepšujeme již probrané techniky.
-------------------------------------------------------------------------------
TILIUS FILIPINO COMBAT
PRAHA
20.1.2015
Guro Tomáš Severa
Blíží se zkoušky a tak příprava je na svém vrcholu. Tentokrát jsme trhli rekord v návštěvnosti běžného tréninku,ale musím přiznat, že to byl spíše extrém. Postupně jsme procházeli program na zkoušky - 2tyče, 1tyč, nůž a Panantukan. Sebeobraně se budeme dále věnovat v následujících trénincích.
-----------------------------------------------------------------------------------------
MODERN ARNIS
PRAHA
10.1.2015
Guro Tomáš Severa
TFC Praha narychlo zorganizovalo charitativní seminář Modern Arnis jehož celkový zisk bude zaslán na pomoc při léčení filipínského mistra Cristino Vasqueze /10.dan MA/. Musím poděkovat Tigergym Praha /Emil Horný/, který nám bezplatně zapůjčil tělocvičnu ve velice krátkém termínu. Musím také poděkovat všem zúčastněným /TFC Praha, TFC Příbram, FC Jižní Morava, FC Třešť, Tigergym Praha a další/. Zúčastnila se třicítka lidí a přišli i někteří již neaktivní členové, kterým také děkuji. Zájemci přijeli dokonce až z Ostravy !!! Celý seminář byl zaměřen na filipínský pouliční box Panantukan. Věnoval jsem jej především začátečníkům a velmi mi pomáhal Guro Vít Skalník. Krok za krokem jsme vyučovali základní údery, kroky, pohyb ve sparingu, blokování a úhyby, sparingové drily, drily na lapy a sparing samotný. V druhé půlce jsme používali hlavně lokty a princip štítu. Jakýkoli útok byl ničen údery kladivy nebo lokty. Vše bylo maximálně jednoduché a použitelně v sebeobraně. Na závěr jsme některé pohyby převedli na sebeobranu s propiskou nebo kubotanem. Jednoduché techniky s kubotanem se kombinavaly opět s kladivy a jinými velmi bolestivými technikami včetně porazů a kontroly na zemi. Jak je v TFC zvykem, přestože se jednalo o velmi efektivní techniky, každý si přizpůsobil tempo a tvrdost a i dívky si velmi zařádily. Hned večer jsem se spojil s Dieterem Knuttelem /9.dan MA DAV/, kterému jsem poslal peníze a zároveň probral další postupy Modern Arnis Czech, který už existuje 10 let !!!
-------------------------------------------------------------------------------------------
FILIPINO COMBAT
BRNO
3.1.2015
Guro Tomáš Severa
První seminář v novém roce se konal v Brně v Kungfu akademii Yulong Sifu Jiřího Hausky. Zaměřili jsme se na Level 1, který jsme téměř kompletně procvičili. Nejvíce času zabrala sebeobrana s tyčí proti ne/ozbrojenému soupeři a sparingové drily s tyčí, nožem a Panantukan. Pokročilí cvičili 4 různé druhy Sumbrada s tyčí, které potom převedli na nůž. Dále cvičili drily s nožem např. Hubud, Modern dril nebo Palusut. Získané dovednosti procvičili ve finálním volné drilu 1-1.Přestože se seminář konal v Brně, kde máme nejvíce studentů, objevilo se několik nových tváří. Na konci proběhly úspěšné zkoušky na level 1 a Level 4, který úspěšně zvládl David Volánek. je super, že cvičily i děvčata a Eva úspěšně složila zkoušky na Level 1.Gratulace.