TFC Camp 2015

7. srpna 2015 v 19:56 | severin@centrum.cz |  zed
Devítka je v Asii považována za šťastné číslo a v numerologii za symbol moudrosti, pochopení a předávání znalostí těm druhým. V tomto duchu proběhlo i další soustředění klubu TFC Praha, které mělo mezinárodní účast /ČR, Slovensko, Francie, Německo, USA a Austrálie/. V letošním roce slavíme 10 let od vzniku Modern Arnis Czech, takže jsem původně oslovil GM Dietera Knuttela /9. dan MA/, aby vyučoval na našem kempu. To se bohužel nepovedlo, ale pozvání přijal Dakilang Guro Jeff Espinous, který byl nejen mým prvním opravdovým mistrem fma, ale na jeho technikách Kali Sikaran je postavena velká část výuky TFC. Celá akce se opět odehrála v Červené Řečici, kde jsme cvičili jak venku před ubytovnou, tak v místní tělocvičně Orel.

Vzhledem k panujícím vedrům jsme cvičili z větší části v tělocvičně, aby byl trénink co nejefektivnější a nemuseli jsme se bát spálenin, úpalu či úžehu. Celý týden byl rozvržen tak, aby se účastníci seznámili se základy filipínského bojového umění Modern Arnis, zopakovali si základy programu TFC a připravili se technicky na příchod zahraničního hosta, který měl dorazit na druhou půlku kempu. Všichni účastníci cvičili stejné techniky s tím rozdílem, že pokročilým se více přidávalo a techniky se probíraly více do hloubky. Nutno podotknout, že nejmladšímu účastníkovi bylo 14 let a 7 žen /další 2 odřekly na poslední chvilku/ byl absolutní rekord všech kempů. Mojí známou větu "cvičíme na pohodu!", si samozřejmě může každý vykládat po svém, ale jasně to vyjadřuje, že se nejedná o přípravu na závody. Laici se rozhodně nemuseli bát, že by je někdo bil tyčí a dívky, že by si ulámaly nehty, prostě pohodová dovolená pro rodinný filipínský styl.
Sobota. Všichni byli tak nažhavení do sparingu v rukavicích, že ze začátku nechápali, proč je nechám stát a navzájem se dotýkat rukama. Někteří znají toto cvičení pod pojmem "mirror drill". Krok za krokem se učili držet ruce nahoře, dát lokty k tělu, nemáchat zbytečně rukama a minimalizovat pohyby. Postupně jsme se během hodinky dopracovali až k samotnému volnému sparingu v boxu. Následovala sebeobrana proti noži v boxerském střehu s využitím technik TFC programu. Celé toto cvičení mělo za úkol představit tzv. protokol Delta, který slouží k co nejrychlejší výuce sebeobrany v rámci TFC. Třetí hodinu se ťukalo tyčkami na blízkou vzdálenost a pomocí drilů 1-0 a 1-1 jsme urychlovali výuku začátečníků a reflexy u pokročilých. Nejvíce zajímalo účastníky, co znamená v rozvrhu "tančírna". Když jsem navíc povolil alkohol v rozumné míře na uvolnění, jejich zvědavost se ještě zesílila a těšili se na disko. Pokročilí se jen usmívali a spíš opatrně udělali krok vzad. Jako první se nabídla odvážná dívčina a po třech technikách lámání prstů předvedla několik povedených tanečních kreací. Potom už se každý večer cvičilo páčení a lámání na všech možných kloubech a tanců a veselých povyků bylo víc než dost. Tyto techniky vycházejí z Modern Arnis, který je převzal z Small Circle JiuJitsu a také z filipínského stylu Tulloy nga Trangkada /obdoba čínského Chin Na/. Rozebral jsem celý nácvik pomocí různých drilů až s přechodem do freeflow. Vyzkoušeli jsme si účinnost páčení a použití v různých situacích. Další krok už jsem nechal na našem hostu.

Neděle. Aby bylo dosaženo co největšího pokroku u studentů, každý den se opakovaly techniky z toho předešlého a na ně se navázalo pokročilejšími. Na sparing v boxu navázaly techniky blokování proti úderům, sebeobrana proti noži byla doplněna o rychlá zakončení a strhy na zem a s tyčkami jsme odzbrojovali, zrychlovali, měnili vzdálenosti a prováděli finty na soupeře. Večer opět "tančírna" a zlepšování vnímání biomechaniky soupeře.
Pondělí. Opakování, opakování, opakování, k tomu není co dodat. Automatizace probraných technik v boji s tyčí na blízkou vzdálenost, zvyšování dominance nad soupeřem v Tapi Tapi i drilu 1-1 a na odpočinek naordinováno páčení a škrcení s tyčí. Večerní tančírnu jsme obohatili o pásku na oči a rozvíjeli taktilní dovednosti.

Úterý. K boxu jsme přidali základní kopy a přešli až do kickbox sparingu se zaměřením na pohyb a práci nohou. Druhá půlka dopoledního tréninku byla ve stylu protokolů Alfa a Delta, kdy se procvičovali všechny možné ozbrojené i neozbrojené techniky proti ne/ozbrojenému útočníkovi v rychlém sledu, aby si studenti zvykali reagovat na jakoukoli situaci. Odpoledne byla pauza, během níž jsem přivezl mistra z letiště do hotelu v Želivě.


Středa. Na chvilku se ochladilo a tak jsme cvičili venku. Nabrousili jsme mačety a nože a vrhli se na tradiční Arnis. S mačetou jsme kopírovali techniky boje s tyčí na blízkou vzdálenost a doplnili o nůž tzv. Espada y Daga. Je skvělé, že o tento historický šerm je velký zájem, snad možná i proto, že mačeta je dnes velmi oblíbená od Středozemního moře na jihovýchod anebo u našich agresivnějších spoluobčanů. Na závěr sebeobrana proti noži a úvod do senzitivního tappingu s nožem. Odpolední trénink už patřil mistrovi, který předvedl senzitivní drily a uzavřel tak jednu kapitolu bojového umění, která rozděluje studenty na začátečníky a pokročilé. Večerní tančírna nemohla chybět a hurá do hospody s mistrem a jeho doprovodem.
Čtvrtek. Opakování, rozvoj dominance s tyčí, opakování všeho, kompletní rozvoj flow a sebeobrany. Poslední hodinu jsem učil základní pohybové prvky ze Silatu a z Kali Sikaran, který Jeff Učí, aby se všichni připravili na odpolední seminář a snáze nasávali nové a nepoznané. Odpoledne bylo pekelné vedro, ale všichni drželi. Boxerský dril a lapování na zahřátí s rozvojem pohybu a přesuny kolem soupeře. A potom už blokování úderů pomocí technik Silat-Kali Sikaran, které zahřáli i všechny mozkové závity. Poslední hodinu už bylo tak velké vedro, že Jeffa zastoupil jeho student Mike White, který s námi prosvištěl blokování a variace obrany s pomocí klinče. Večer na protáhnutí tančírna poslepu a na čas. Techniky se již vkládaly do různých drilů a automatizovalo se.
Pátek. Dopolední výuku vedl Jeff a ukázal nám několik principů, jak blokovat, manipulovat, vyvádět z rovnováhy, ekonomicky zasahovat a navazovat údery jeden na druhý podle vzoru Sinawali. Konečně jsme si hodně užili jeho pověstných loktovaček. Odpolední páčení předvedl s navolněním pomocí úderů a uzavřel tím další kapitolu TFC Level 5. Na závěr sebeobrana proti hákům. Venku peklo. Po večeři část lidí odjela domů a tak na poslední trénink nastoupila jen půlka. S klesající teplotou trochu ožili a poručili si sebeobranu s ručníkem. Po trochu dušení jsme stihli ještě sebeobranu proti noži. Náročný den zakončila náročná párty.
Jeff Espinous je držitel neuvěřitelného množství černých pásů a certifikátů v mnoha bojových uměních a sportech. Byl prvním takovým člověkem, kterého jsem v životě potkal a inspiroval mě k celoživotnímu studiu filipínských bojových umění a postupně i Silatu. A to je hlavní důvod proč jsem ho pozval po 12 letech znovu do ČR. Uběhlo hodně vody a stál tu trochu jiný Jeff, který měl za sebou těžkou operaci, ale přesto přijel a ukázal nám téměř cokoli, co jsem po něm chtěl. Pro laika to mohl být zajímavý seminář, ale pro nás to byla obrovská inspirace sledovat jeho pohyby, koordinaci a neuvěřitelný přehled v situaci. Nastínil nám myšlenku "jak ovládat chaos" a s tím spojená cvičení a vzdělávání, která jsou opravdu na celý život. Během rozhovorů působil maximálně pozitivně, přestože v jeho očích pořád vidíte bojovníka. Během svého pobytu nám předával směs pokročilých konceptů bojového umění a východní filosofie bez nějakých teatrálních gest, oblečků a cingrlátek, prostě lidsky osobně anebo u piva.
Závěrem jen souhrn několika informací. S Jeffem Espinousem přijel i doprovod Linda C. Brooks z USA /3.dan Kali Sikaran/ a Mike Waite z Austrálie /5.dan Kombatan, 2.dan Kali Sikaran/, kde má profesionální klub bojových sportů a bojových umění. Tenhle hromotluk, thajboxer a hráč australského fotbalu nás bavil svou veselou povahou. Kromě začátečníků se zúčastnilo kempu i několik velmi pokročilých a schopných instruktorů z jiných klubů /Praha, Brno, Jihlava/, kteří jdou příkladem všem ostatním, a já jim za to děkuji. Na kempu byl udělen teprve 4. titul Instruktor TFC a to Anně Popelíkové, která je úplně první studentkou systému TFC bez předchozí zkušenosti s jinými styly fma.Tomáš Severa
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.