FILIPINO COMBAT CAMP 2017

9. července 2017 v 21:17 |  zed
1.7.-7.7.2017
Datu Dieter Knuttel /10.dan MA/
Guro Tomáš Severa /3.dan MA/
Guro Slavo Jeleň /2.dan MA/
Instr. Bohumil Duchoň /1.dan TFC/


10. letní kemp a 5 let od vzniku TFC programu, to chtělo nějakou pecku! Neváhal jsem ani chvilku a v listopadu loňského roku jsem oslovil našeho hlavního učitele Dietera Knuttela /10.dan Modern Arnis/. Vysloužil jsem si titul "magor roku" a od začátku to vypadalo na pěkný průšvih. Zatímco naše česká verze MA sbírá úspěchy a je o ní velký zájem, samotný styl je stále pro ČR velká neznámá a je pravda, že ani YT nenabízí zrovna repre videa! Nevěřím moc na zázraky, ale na poctivou práci a ta se vyplatila! V konečném součtu se kemp 2017 stal nejúspěšnější akcí v historii TFC. Nejvíce potěšující však bylo, že se stále více zapojuje nová vlna instruktorů, kteří přispěli svými zkušenostmi a tím dělají budoucnost mnohem nadějnější!


Kemp byl víceméně rozdělen na 3 části. Ta první část zahrnovala tvrdý trénink kompletních základů boje s tyčí na dlouhou /sparingovou/ vzdálenost pod vedením Toma. Základní kroky, údery, kombinace, sparingové drily, systémy obrany/útoku a znovu sparingové drily. Vše směřovalo k úternímu tréninku s Bobem, který se zaměřil na závody ve sparingu za použití ochranných pomůcek. Instruktor Bob má letité zkušenosti se závody v Rakousku /SAMI/ nebo na mistrovství v Portugalsku, takže skvěle doplnil trénink tradičních fma stylů! Tomáš také vyučoval Sinawali a jejich převedení do neozbrojeného boje a sebeobrany proti noži.Druhou část už vedl Datu Dieter, který měl jasný plán, aby co nejlépe doplnil naší výuku, ale také co nejvýstižněji představil Modern Arnis českým studentům. První den představil nejtypičtější techniky obrany s tyčí, páčení s tyčí a neozbrojené techniky páčení či odvádění. Druhý den začal, v naší jídelně, sebeobranou u stolu a dále pokračoval v tělocvičně sebeobranou u zdi. Seminář zakončil sebeobranou proti noži, a tak završil nejhlavnější směry boje v MA. Mimo seminář jsme si našli samozřejmě čas na program DAV a na rozhovor o mnoha tématech, která jsou pro nás důležitá. Kromě Toma /3.dan MA/ se zúčastnili akce také další aktivní instruktoři Sláva, Vítek a Jan /2.dan MA/.


Třetí část se nesla ve stylu, opakovat, opakovat a opakovat. Pohybové vzory se přenášely i do boje se zbraněmi /mačeta/, nebo naopak pohyby se zbraní /La Griffe/ se přenesly do neozbrojeného boje či kvalitnějších bloků v sebeobraně proti noži. Největší oříšek byly silatové kruhové pohyby, které prověřily koordinaci.
Večerní tréninky jsou pověstné svou uvolněností, a proto jsou věnovány hlavně neozbrojeným drilům /Hubud Lubud, Modern dril, Flow dril nebo freeflow/. Myslím, že na konci týdne byl pokrok znatelný a studenti prováděli techniky téměř automaticky.


V letošním roce nás cvičení úplně pohltilo a vzhledem k počasí nebyla ani chuť se chodit koupat. Celá parta skvěle makala, že je člověk ani nechtěl přerušit, a tak se občas přetáhlo nebo jsme využili přestávky k dalšímu cvičení. Zatímco Bob představil plno kontaktní sparing, Tom Silat jogu, tak Slávek vedl hodiny šermu a lukostřelby.

Každý rok si člověk říká, že to bude poslední akce a letos to nebylo jiné. Avšak 37 účastníků ve věku 15-45 let a jejich skvělé nasazení při cvičení bylo pádným argumentem pro zamluvení dalšího termínu na příští rok. Zůčastnilo se také několik mistrů jiných bojových umění a předvedli skvělou sebekontrolu a ochotu vyzkoušet nové techniky.
Děkuji všem, byli jste skvělí!

Guro Tomáš Severa