FILIPINO COMBAT BLOG Č.2 – ROZDÍLY MEZI KALI ARNIS ESKRIMA

26. září 2019 v 23:33 | severin@centrum.cz |  Článek
FILIPINO COMBAT BLOG Č.2 - ROZDÍLY MEZI KALI ARNIS ESKRIMA
V blogu č. 1 jsme si vysvětlili, že Arnis Kali Eskrima jsou obecné výrazy, které naprosto rovnocenně prezentují tradiční filipínská bojová umění /FMA/, a jsou vždy přiřazena k názvu stylů nebo organizací, které svým technickým programem určují rozdíly od těch ostatních. Odpověď tedy zní: "není žádný rozdíl!". Ale svět není černobílý, a FMA je jeden obrovský proces změn, o tom si povíme později. Postupným poznáváním FMA zjistíte, že některé skupiny lidí se z různých důvodů přiklánějí k použití a propagaci jednoho názvu, z důvodu historické linie, nebo vlastních preferencí. Přestože existuje spousta příkladů, proč nelze mezi Kali Arnis Eskrima dělat rozdíly, předložím vám vlastní vodítko pro základní orientaci v této problematice.


Kali - nejvíce prezentováno, jako boj s řeznými zbraněmi /především nůž/. Jednoduchý, ale kvalitní boj s tyčí na dlouhou vzdálenost /Largo/ s důrazem na sílu úderů a práci nohou. Velmi propracovaný boj s nožem, a asi nejsložitější systém Espada y Daga /mačeta a nůž/. Neozbrojený boj využívá hodně kruhových pohybů, které připomínají indonéský nebo malajský Silat. Kromě Kali/Jkd, které není zrovna typickým FMA, najdete boxerské techniky jen velmi zřídka. Kali si velmi málo potrpí na uniformy, takže tričko, kalhoty většinou tmavé barvy /. Přímo na Filipínách lze spatřit Kali bojovníky i v tradičních místních oděvech, které nemají s japonskými kimony nic společného. Nejsou zde žádné technické stupně v podobě barevných pásků, ale existuje systém zkoušek a titulů od těch jednoduchých /3 úrovně/ až po ty nejsložitější. Většina Kali stylů jsou dodnes rodinné systémy, a mnoho klubů si udržuje osobní přístup. Kali je také prezentováno jako vojenský systém, takže obsahuje i likvidační přístup k výcviku. Nejznámější styly: Pekiti Tirsia Kali, Sayoc Kali, Atienza Kali, Kali Ilustrisimo, Bahad Zubu Kali, Inosanto Kali, FCS Kali, Kali Sikaran atd.

Eskrima - nejvíce prezentováno, jako boj s tyčí. Většina technik je na blízkou vzdálenost s důrazem na rychlost a přímou linii pohybu. Boj na blízko byl pravděpodobně zásadním důvodem pro rozvoj největšího množství drilů, technik odzbrojení, páčení a zápasnických technik. Nejznámějším stylem, a také jedním z nejstarších, je Doce Pares Eskrima, která také ovlivnila vznik Balintawak Eskrima /také Arnis/ a Modern Arnis. Eskrima je dnes strukturována ve velkých organizacích a pořádá veřejné turnaje. Dalšími známi jsou Serrada Eskrima, Inayan Eskrima, Bahala Na Eskrima atd. V Evropě FMA asi nejvíce proslavila Latosa Escrima /EWTO/ a mohli jsme jí najít i v klubech historického šermu. V Eskrimě můžete najít barevné uniformy i pásky jako v japonských b.u., ale také běžné oblečení.

Arnis - bychom mohli pomyslně postavit mezi Kali a Eskrimu. Tzv. Classical /původní, starý/ Arnis má blíže ke Kali a Modern Arnis k Eskrimě. Ty nejstarší Arnis styly jsou velmi jednoduché, tvrdé, likvidační a s důrazem na pohyb nohou. Vlastní je rodiny a preferují osobní přístup. Ty modernější již obsahují mnoho technik na různé vzdálenosti a také mnoho zbraní. Moderní tělovýchovné systémy a bojová umění převzala japonský zkouškový systém pásků a oblékání, ale existuje mnoho menších stylů, kde uniformu nenajdete. Moderní Arnis je strukturovaný ve velkých organizacích a jsou zde i metody hromadného cvičení sestav nebo otevřených turnajů od dětí až po dospělé. Technické programy také neobsahují likvidační techniky a omezují trénink s řeznými zbraněmi. Klub, se jménem "Arnis" na konci, může být taneční kroužek pro děti, ale také pouliční boj s nožem, proto je někdy těžké laikům vysvětlit takové paradoxy pod jedním názvem. Nejznámější styly: Modern Arnis, Kombatan Arnis, Balintawak Arnis, Dagooc Arnis atd.

Tento článek nepopisuje jednotlivé styly, a jejich techniky, spíš si jen pohráváme s myšlenkou, jak a které názvy se dnes prezentují, a proč je tak těžké odpovědět na otázku, jestli je nějaký rozdíl mezi Kali Arnis Eskrima, proč se některé Arnis systémy přejmenovaly na Kali, a jiné jsou zároveň Arnis i Eskrima.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.